کدخبر: ۱۰۱۳۸۲ لینک کوتاه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد:

وجود ۴.۵ میلیون بیکار بی مهارت

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ورود ۴.۵ میلیون نفر به بازار کار در آینده نزدیک تصریح کرد: این افراد که فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند توقعات خاص خود را دارند ولی مهارت ندارند.

به گزارش «اقتصادنیوز» طبق آخرین آمار رسمی مرکز آمار ایران تا پایان سال گذشته در اقتصاد ایران حدود 2.5 میلیون بیکار وجود داشته است.

این در حالی است که به گفته مقامات دولتی در کنار این بیکاران، باید متقاضیان جدید شغل در بازار کار را نیز در نظر گرفت که به همین دلیل مقاماتی مانند حسن طایی، معاون توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعتقاد دارند تعداد بیکاران کشور حداقل دو برابر رقم اعلامی مرکز آمار ایران است.

در این شرایط امروز نیز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از وجود 4.5 میلیون متقاضی کار بی‌مهارت خبر داده که شغلی نخواهند داشت.

آن طور که مهر گزارش داده، علی ربیعی که در مراسم افتتاح مرکز هدایت و حمایت از کارآفرینان علمی کشور سخن می‌گفت، عنوان کرد: بر پایه نیروی انسانی ماهر می‌‌توانیم بهره‌‌وری را افزایش داده و کیفیت را بالا ببریم.

وی با اشاره به ورود 4.5 میلیون نفر به بازار کار در آینده نزدیک تصریح کرد:این افراد که فارغ‌‌التحصیلان دانشگاهی هستند توقعات خاص خود را دارند ولی مهارت ندارند.هرچه که به افزایش سیستم‌‌های علمی، کاربردی و فنی و حرفه‌‌ای تأکید کردیم، منجر به مدرک‌‌گرایی شد؛ بنابراین ناگزیر هستیم به سمت الزام به اخذ صلاحیت حرفه‌‌ای در کنار مدرک برویم. کشورهایی مانند آلمان، کره‌ جنوبی و ژاپن با نیروی انسانی ماهر توانستند به توسعه دست پیدا کنند.

ربیعی همچنین به موضوع خصوصی‌‌سازی اشاره کرد و افزود: این موضوع یکی از موضوعات مهم کشورهای در حال توسعه است و هیچ کشوری توسعه پیدا نمی‌کند مگر با خصوصی‌‌سازی. اما متاسفم که اعلام کنم خصوصی‌‌سازی در کشور ما فرایند موفقی نداشته است.

ربیعی تاکید کرد: خصوصی‌‌سازی‌‌های بدون مطالعه منجر به اضافه شدن بیکاری و مسائل دیگری شد و به نظر می‌‌رسد که بنیان درست برای خصوصی‌‌سازی مهمتر از خود آن است.