کدخبر: ۱۰۱۴۵۳ لینک کوتاه

رئیس انجمن جنگلبانی عنوان کرد:

زمینه فساد در جنگلبانی بالاست

رئیس انجمن جنگلبانی کشور عنوان کرد: ۵۰ درصد جنگلبان های کشور تخصص و آگاهی لازم برای حفاظت از منابع طبیعی و جنگل های موجود را ندارند.

هادی کیادلیری در گفت‌وگو با «اقتصاد نیوز» با اشاره پایین بودن حقوق و دستمزد و سختی کار جنگلبان‌ها گفت: در شرایطی کنونی زمینه فساد در جنگلبانی بالا است.


وی افزود: جنگلبانان با نادیده گرفتن یک متر از اراضی جنگلی  یا چشم بستن درمقابل قطع شدن یک درخت، چندین میلیون به‌دست ‌می‌آورند؛ در حالی‌که حقوق آنها بسیار پایین است.


کیادلیری تاکید کرد: باید به فکر افزایش حقوق کارکنان باشیم تا در این فضای تحریک آمیز، انگیزه تخلف کاهش یابد. البته دولت به دنبال افزایش حقوق و تامین امکانات لازم برای جنگلبان باید نظارت و کنترل را افزایش دهد؛ چون همواره زمینه فساد وجود دارد.


این فعال محیط زیستی کیفیت عملکرد جنگلبان کشور را نیز  پایین خواند و گفت: اکنون 50 درصد جنگلبانان فقط به دلیل مسائل مالی وارد این عرصه شدند و در این زمینه تخصص، آگاهی ندارند.


رئیس انجمن جنگلبانی کشور با اذعان به اینکه 50 درصد جنگلبانان برپایه علاقه و آگاهی وارد این حوزه شدند؛ نسبت کل جنگلبانان را در مقایسه با منابع طبیعی و اراضی جنگلی بسیار اندک خواند.


وی با اشاره به اینکه در هر 15 هزار هکتار یک جنگلبان فعال است، افزود: در چند سال اخیر به دنبال بازنشسته شدن جنگلبانان، وزارت جهاد کشاورزی به دلیل محدویت اعتباراتش نیروی جدیدی جذب نکرده است.

 کیادلیری همچنین خاطرنشان کرد: تامین نشدن منابع از  سوی وزارت جهاد کشاورزی و  به تبع آن تخریب جنگل‌ها  ناشی از بی‌توجهی مسولان این وزارتخانه به منابع طبیعی در مقابل بخش کشاورزی است.