کدخبر: ۱۰۱۴۵۵ لینک کوتاه

عضو هیات علمی دانشگاه تهران:

میلی برای ساخت مسکن وجود ندارد

به گفته یک استاد دانشگاه، در مقطع فعلی سازندگان تمایلی برای ساخت و عرضه مسکن ندارند.

بیت‌الله ستاریان در گفت‌و‌گو با «اقتصاد نیوز» درباره وضعیت بازار مسکن اظهار کرد: بسیاری از متقاضیان خرید مسکن با توجه به رشد قیمت‌ها در دو سال گذشته دیگر توان خرید ندارند و حتی در شرایط رکود و افزایش نیافتن قیمت‌ها همچنان این افراد نمی‌توانند خریدار مسکن باشند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه دولت باید در زمینه مسکن به‌طور جدی چاره‌اندیشی کند، تصریح کرد: اگر دولت توجهی جدی به این مساله نداشته باشد به طور قطع در یکی، دو سال آینده با بحران مسکن و در پی آن افزایش قیمت مسکن روبه‌رو خواهیم شد.

به گفته ستاریان در حال حاضر  بازار مسکن در دوره رکود قرار دارد و این مساله باعث شده تا سازندگان تمایلی برای ساخت و عرضه مسکن نداشته باشند.

او افزود: علی رغم اینکه مسوولان عنوان می‌کنند قیمت مسکن نسبت به سال گذشته کاهش داشته است اما خریدار بالقوه‌ای وجود ندارد که توان خرید خود را بالفعل کرده و دست به خرید و فروش مسکن بزند.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران اعتقاد دارد: اگرچه دولت یازدهم در برخی بخش‌های دیگر اقتصاد نظیر کنترل تورم و پایه پولی کشور عملکرد بهتری داشته است و امید می‌رود این اقدامات مثبت، تاثیر خود را کم‌وبیش بر بازار مسکن بگذارد اما در حال حاضر باتوجه به چالش‌های عمیق بخش مسکن نمی‌توان گفت به همین سادگی مسایل بخش مسکن حل شده است.