کدخبر: ۱۰۱۴۶۳ لینک کوتاه

برای دومین ماه متوالی اتفاق افتاد

تورم معکوس قیمت مواد غذائی فائو

شاخص قیمت مواد غذائی فائو نزدیک به هفت واحد یعنی ۳.۲ درصد نسبت به خرداد ماه سال گذشته کاهش پیدا کرد.

به گزارش «اقتصاد نیوز» به نقل از فائو، شاخص قیمت مواد غذائی سازمان جهانی غذا با متوسط 207.8 واحد در خرداد ماه نسبت به اردیبهشت ماه امسال 2.5 درصد کاهش یافت.


این شاخص پس از روند افزایشی در  10 ماه و رسیدن به رقم 731 واحدی در فروردین ماه، تحت تاثیر قیمت پایین لبنیات، غلات و روغن نباتی در اردیبهشت و خرداد ماه کاهش یافت. البته قیمت شکر در  اردیبهشت ماه افزایش یافته و قیمت گوشت بدون تغییر ماند.


براساس این گزارش شاخص قیمت غلات فائو با متوسط 204.4 واحد در خرداد  1.2 درصد نسبت به ماه گذشته و  13 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت.

کاهش قیمت در اردیبهشت ماه عمدتا ناشی از کاهش قیمت ذرت در واکنش به شرایط مساعد و چشم‌انداز عرضه مناسب آن برای سال 2014 و 2015 بود.


در این ماه قیمت برنج تغییر جزئی کرد . قیمت گندم در آغاز ماه به‌علت تاخیر کاشت آن در آمریکا و تنش های اوکراین ثابت مانده بود، اما در نیمه دوم ماه با بهبود شرایط جوی در آمریکا و بازگشت وضعیت صادرات اوکراین به‌حالت عادی، روند کاهشی پیدا کرد.


براساس گزارش فائو شاخص قیمت روغن‌نباتی با متوسط 195.3 واحد در خرداد ماه 1.8 درصد نسبت به ماه گذشته کاهش داشت. به نظر می‌رسد این کاهش ناشی از پائین آمدن قیمت روغن‌های پالم، سویا و کلزا بود.


اما شاخص قیمت محصولات لبنی فائو با متوسط 238.9 واحد در خرداد ماه نسبت به اردیبهشت ماه پنج درصد کاهش یافت.بازار محصولات لبنی به دنبال دوره استثنائی در سال 2013 و اوایل سال 2014 که در اثر محدودیت عرضه قیمت‌ها روند افزایشی پیدا کرده بود، در حال تنظیم مجدد است.


بر این اساس شاخص قیمت گوشت فائو با متوسط 189.1 واحد در خرداد ماه، نسبت به ماه قبل تقریبا ثابت باقی ماند. شاخص قیمت شکر فائو با متوسط 259.2 واحد در خرداد ماه نسبت به اردیبهشت ماه  3.7 درصد افزایش پیدا کرد. به نظر می‌رسد این افزایش به‌دنبال پیش‌بینی‌های اولیه از امکان کاهش تولید در اثر وقوع احتمالی پدیده ال نینو روی داده است.