کدخبر: ۱۰۱۴۸۲ لینک کوتاه

ساعت کاری در رمضان کم نمی َشود

دولت یازدهم در رمضان سال ۹۲ راضی به کاهش ساعت کار ادارات دولتی نشد و امسال نیز همانند سال گذشته ساعت کار ادارات کاهش پیدا نمی کند.

به گزارش «اقتصادنیوز» هشت سال از ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد می‌گذرد. رئیس جمهوری که جدا از اینکه جنجال‌هایی در حوزه‌های مختلف ایجاد کرد، کارمندان را عادت داد که در ماه رمضان از ساعت 8:30 تا 14:30 در محل‌های کار خود حاضر باشند.

با وجود اینکه برخی نمایندگان مجلس در این هشت سال هر بار که ماه رمضان فرا می‌رسید با این مصوبه مخالفت می‌کردند اما مانند دیگر حوزه‌ها محمود احمدی‌نژاد توجهی نمی‌کرد و کار خودش را انجام می‌داد.

حتی در سال 1388 و با روی کار آمدن دولت دهم هیات وزیران تصمیم گرفت که کارمندان 9 صبح در محل های کار خود حاضر شوند و ساعت 14 هم کار خود را به پایان برسانند. مصوبه‌ای که باعث خوشحالی کارمندان و گلایه برخی ارباب‌رجوع‌ها و البته نمایندگان مجلس قرار گرفت اما با وجود همه اعتراضات اجرایی شد. 

اما در دولت یازدهم تلاش شد تا بسیاری از مصوبات دولت‌های نهم و دهم لغو شود. یکی از این مصوبات که لغو شد، کاهش ساعت کار کارمندان در ماه رمضان بود و حتی اعلام شد تا همه کارمندان ادارات شهر تهران 44 ساعت در هفته سر کار باشند.

با وجود این، هر سال با شروع ماه رمضان صحبت‌هایی از کاهش ساعت کار کارمندان ادارت می‌شود اما امسال نیز مانند سال گذشته، محمد باقر نوبخت سخنگوی هئیت دولت در حاشیه جلسه دولت و در میان خبرنگاران گفت: کم کردن ساعت کار کارمندان در دولت‌های گذشته همواره مورد اعتراض مجلس بوده است و دولت قبلی هم بدون توجه به قانون آن را اجرا می‌کرد اما در دولت یازدهم ساعت کاری کاهش پیدا نمی‌کند و کارمندان می‌توانند از مرخصی استفاده کنند. 
 
سال گذشته که دولت یازدهم تازه بر سر کار آمده بود و اولین ماه رمضان خود را تجربه می‌کرد، نوبخت سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران گفته بود: متاسفانه با یک واقعیت در ماه‌های گذشته مواجه بودیم و آن، اینکه تعداد ساعات کار کارکنان دولت براساس مصوبه صریحی که در ماده ۸۷ قانون خدمات کشوری وجود دارد، باید ۴۴ساعت باشد، اما عملا کمتر از ۴۴ساعت است. 

او همچنین گفته بود با محاسباتی که در این چند ماه نخست روی کار آمدن دولت یازدهم انجام داده‌ایم و از گزاراشاتی که به دستمان رسیده متوجه شده‌ایم که ساعات کار کمتر از ۴۴ ساعت است و با توجه به اینکه در آذر و تیر  ماه سال 89 هرچند به علت وضعیت آب‌وهوا یک ساعت از کار کارکنان کمتر شده بود، ولی بعد از اینکه اوضاع اقلیمی به حالت عادی برگشت، تعداد ساعات به حالت اولیه بازنگشت.