کدخبر: ۱۰۱۴۹۹ لینک کوتاه

فرجام توافق ژنو با تاخیر ۱.۵ ماهه

دارایی های بلوکه شده ایران، از هند رسید

از زمان سررسید واریز قسط ششم دارایی های بلوکه شده ایران در حالی بیش از ۱.۵ ماه می گذرد که رویترز از واریز قسط ۵۵۰ میلیون دلاری این طلب در قالب توافق ژنو به ایران خبر داد.

به گزارش «اقتصاد نیوز» این موضوع از سوی یکی از مسوولان بانک مرکزی نیز تلویحاً تایید شد.

بر اساس خبر ایسنا، پیش از این مقامات هندی اعلام آمادگی کرده بودند که در صورت تمایل ایران برای دریافت دارایی‌های مربوط به سه قسط آخر توافق ژنو از طریق هند، این کشور در هر شرایطی که دولت ایران بخواهد این پول را در اختیار آن قرار دهد.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان، ارتباطات اخیر مقامات دیپلماتیک را در همین حوزه مناسب ارزیابی می‌کنند. از نگاه برخی سفر رئیس‌جمهور ایران به مسقط و توسعه روابط ایران با روسیه این ایده را به ذهن متبادر می‌ساخت که دستگاه دیپلماسی ایران در پی دریافت پول‌های بلوکه‌شده توافق ژنو و رفع چالش‌های پیش‌رو بوده است. سرانجام بر اساس آخرین گزارش‌ها هندوستان که تا پیش از این یکی از کاندیداها بوده است، عامل دریافت قسط ششم شد.

بر این اساس اواخر هفته گذشته یکی از دیپلمات‌های ایرانی خبر داد که ایران با دریافت سه قسط آخر ۴.۲ میلیارد دلار مربوط به توافق هسته‌ای با گروه 1+5 از طریق هند موافقت کرد و با پایان بررسی‌ها، نامه‌ها و قراردادهای مربوط به هماهنگی بین بانک‌ها و مسوولان ایران و هندی نهایی و تبادل شد.

در پی توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵، قرار شد ۴.۲ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده حاصل از فروش نفت ایران آزاد و در هشت قسط به صورت ۵۵۰ میلیون دلار در اول فوریه، ۴۵۰ میلیون دلار در تاریخ اول مارس، ۵۵۰ میلیون دلار در ۷ مارس، ۵۵۰ میلیون دلار ۱۰ آوریل، ۴۵۰ میلیون دلار در روز ۱۵ آوریل، ۵۵۰ میلیون دلار در تاریخ ۱۴ می، ۵۵۰ میلیون دلار در ۱۷ ژوئن و ۵۵۰ میلیون دلار در تاریخ ۲۰ ژوئیه به حساب ایران واریز شود.

قسط اول دارایی‌های ایران که مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار و نزد بانک مرکزی ژاپن بود، سوم فوریه از طریق نشنال بانک سوئیس به فرانک سوئیس تبدیل و به حساب بانک مرکزی ایران واریز شد. قسط دوم نیز به مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار به ین ژاپن در تاریخ ۳ مارس ۲۰۱۴ برابر با دوازدهم اسفندماه ۱۳۹۲ آزاد و در اختیار بانک مرکزی ایران قرار گرفت.

اوایل سال جاری نیز بانک مرکزی اعلام کرد که از سه قسط دارایی‌های ایران یک قسط به بانک سوئیسی و دو قسط به بانک مسقط منتقل شده است.

قسط چهارم و پنجم به ترتیب به میزان ۵۵۰ و ۴۵۰ میلیون دلار، در ۱۸ اردیبهشت‌ماه امسال به حساب بانک مرکزی واریز شد. بر این اساس تاکنون دو میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار از ۴.۲ میلیارد دلار دارایی بلوکه‌شده ایران که بنا شد در پی توافق هسته‌ای ۲۴ نوامبر میان ایران و گروه ۱+۵ آزاد شود، به حساب بانک مرکزی واریز شده است.

بر این اساس قسط ششم دارایی‌ها نیز به رقم 550 میلیون دلار از طریق هند به حساب بانک مرکزی واریز شد که با این اوصاف دو قسط دیگر از هشت قسط توافق شده باقی مانده است.