کدخبر: ۱۰۱۵۱۳ لینک کوتاه

خط انتقال آب طالقان به کرج، باعث جیره بندی شد؛

مشکل فنی، باعث جیره بندی آب شد

در حالی که در هفته های اخیر خبرهای بسیاری حاکی از آغاز جیره بندی آب بود، برخی منابع خبر از مشکلات فنی یک خط انتقال آب می گویند که در نهایت سبب شده تا این کمبود آب، به جیره بندی کشیده شود.

به گزارش «اقتصادنیوز»، در روزهای اخیر مسئله جیره‌بندی آب به مطلع خبرهای اقتصادی تبدیل شده بود. برخی خبرگزاری‌ها خبر از احتمال جیره‌بندی می‌گفتند و برخی دیگر نیز آن را تکذیب می‌کردند.

با این حال، مستنداتی که در خصوص کمبود منابع آبی و رشد مصرف بود، سبب شد تا جیره‌بندی نیز پذیرفته شده و در نهایت از کرج آغاز شود.

در این میان، خبرگزاری تسنیم طی گفت‌و‌گویی با محمد‌‌ خلیلی، سخنگوی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور این مسئله را مطرح کرده است که اصل مسئله‌ای که سبب کمبود منابع آبی و جیره‌بندی شده بود، مشکلات فنی خط انتقال آب طالقان به کرج بوده است.

وی در عین حال تاکید کرده است که خط انتقال آب طالقان به کرج که هم اکنون ظرفیتی بالغ بر 1100 لیتر بر ثانیه انتقال آب به کلانشهر کرج را دارد، پیش از آغاز تابستان سال جاری با مشکلاتی فنی مواجه شد و عملا ظرفیت انتقال 300 لیتر بر ثانیه این خط از دسترس خارج شد.

شرکت آبفای استان البرز برای حل این مشکل بدون ریسک پذیری برای تأمین آب تابستانه مردم و برهم خوردن پایداری فشار شبکه، اقدام به اعلام زمان بندی قطع آب در بخش های مختلف استان کرد تا این مشکل فنی تا پایان تیرماه حل شده و دوباره تأمین آب در تمامی بخش های استان 24 ساعته شود.

خلیلی در عین حال عنوان کرده است که این مسئله با نصب ایستگاه پمپاژ حل شده و از نظر ظرفیت انتقال آبرسانی وضعیت به حالت پیشین برگشته است.

با این حال، خبرها همچنان حاکی از تداوم جیره‌بندی آب در برخی استان‌ها از جمله البرز است.