کدخبر: ۱۰۱۵۸۴ لینک کوتاه

پذیرش در بورس کالا؛

اوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن

مدیرعامل تامین سرمایه امید از پذیرش اوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن در بورس کالا خبرداد.

به گزارش اقتصاد نیوز، سید محسن فاضلیان  با تاکید براینکه فراهم کردن زمینه مشارکت مردم در تامین مالی شرکت­های تولیدی از طریق انتشار اوراق سلف، عاملی برای رشد و توسعه صنایع تولیدی در کشور خواهد بود، گفت:  قرارداد سلف یکی از عقود اسلامی است که از قدیم سابقه زیادی بین مسلمانان دارد و شرکت تأمین سرمایه امید نیز به دنبال این بوده است تا از این قابلیت برای توسعه صنایع‌ تولیدی کشور استفاده کند.

مدیرعامل تامین سرمایه امید در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه عنوان کرد:  در حالت کلی قرارداد سلف قراردادی است که براساس آن عرضه‌کننده، مقدار معینی از دارایی پایه را با مشخصات خاص در ازای بهای نقد به فروش می‌رساند تا در دورة تحویل به خریدار تسلیم نماید.

فاضلیان گفت: اوراق سلف بر پایه قرارداد سلف طراحی می‌شود و به سبب تعریف، خریدار اوراق سلف، مالک مقدار معیّنی کالای کلی استاندارد بر عهده ناشر اوراق می‌شود و ناشر اوراق متعهد است در سر رسید یا سررسیدهای معین کالای مورد معامله را تحویل دهد یا در صورت تمایل طرفین (دارنده ورق و عرضه‌کننده) با هم تسویه نقدی کنند.

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه امید با اشاره به ویژگی های این اوراق افزود: این اوراق از یک سو همانند قراردادهای متداول بورس کالا دارای قابلیت تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی است و از سوی دیگر همانند اوراق بهادار مبتنی بر بدهی علاوه بر تامین مالی عرضه کننده، قابلیت معاملات ثانویه در طول دوره را دارد و در قیمت‌های معینی ثابت شده است و لذا سود مشخصی را عاید سرمایه‌گذار خواهد نمود و از نظر ریسک، در پایین‌ترین حد ممکن است.

وی همچنین در خصوص این اوراق ادامه داد: اوراق سلف با توجه به شرایط تحویل فیزیکی و تسویه نقدی و اختیاری که به سرمایه‌گذار و عرضه‌کننده می‌دهد جزء جذاب‌ترین اوراق بازار به شمار می‌آید لذا، با توجه به ماهیت این اوراق که مرتبط با قیمت سنگ آهن و قیمت ارز در بازار آزاد موجود است، از نوع اوراق با درآمد متغیر محسوب می شود که در یک دامنه نوسان مشخص امکان افزایش و کاهش دارد.

فاضلیان ادامه داد: بر این اساس سرمایه‌گذار با خرید اوراق سلف اطمینان می‌یابد که حداقل 25.5 درصد سود قطعی در پایان دوره دریافت خواهد نمود؛ حتی اگر قیمت سنگ آهن و دلار کاهش شدید بیابد که این عدد توسط عرضه‌کننده تضمین شده است.

وی متذکر شد: از سوی دیگر با افزایش قیمت سنگ آهن و دلار در بین دوره امکان افزایش بازدهی اوراق در سررسید تا 30 درصد وجود خواهد داشت، لذا اوراق سلف بازدهی 25.5 تا 30 درصد را برای سرمایه‌گذاران در سررسید تأمین خواهد نمود و سرمایه‌گذارانی که اقدام به فروش بین دوره نمایند از سود 23 درصد برخوردار خواهند شد.

فاضلیان با تأکید بر سود حاصله از این اوراق برای شرکت ها اشاره داشت: این اوراق برای شرکت‌های تولید فولاد و صادرکنندگان نیز این جذابیت را فراهم خواهد نمود که بتوانند مواد خام مورد نیاز خود را به قیمت مناسب خریداری نمایند و متحمل ریسک افزایش قیمت بیش از حد نشوند؛ در حالی که از ریسک کاهش قیمت نیز متضرر نخواهند شد.