کدخبر: ۱۰۱۶۳۰ لینک کوتاه

بعد از هشدار در مصرف آب؛

زنگ هشدار مصرف برق زده شد

در حالی که کمبود منابع آبی، هشدارهای فراوانی را به سمت کاهش مصرف آب سرازیر کرده بود، گزارش ها حاکی از آن است که مصرف برق روز گذشته پیک مصرف برق کشور در مقایسه با روز مشابه سال قبل را هم پشت سر گذاشته و به این ترتیب، زنگ هشدار مصرف برق زده شد.

 به گزارش «اقتصادنیوز»، در حالی که آمارهای رسمی منتشر شده از سوی وزارت نیرو، رد شدن از پیک مصرف برق را نشان می‌دهد، شرکت توانیر نیز با انتشار گزارشی، اعلام کرده است که علت این رشد مصرف، گرم شدن بی‌سابقه دما در روز گذشته بوده است.

توانیر در این اطلاعیه عنوان کرده است که "دمای هوا روز گذشته از مرز 31 درجه سانتیگراد عبور کرده که نسبت به روز مشابه سال گذشته بیش از 3 درجه افزایش نشان می‌دهد که این موضوع منجر به افزایش پیک مصرف برق به مرز 47 هزار مگاوات شده است."

از سوی دیگر نیز برخی خبرگزاری‌ها از جمله مهر عنوان کرده‌اند که ذخیره برق نیروگاه‌ها نیز از 7 تا 10 هزار مگاوات سال قبل به یک هزار مگاوات سقوط کرده که در صورت تداوم مصرف فعلی احتمال خاموشی‌های تابستانی قوت می‌گیرد.

در عین حال، هشدارهایی که در خصوص مصرف آب و برق در کشور داده شده در شرایطی است که به اذعان معاون استاندارد اصفهان، ایران 10 برابر میانگین جهانی انرژی مصرف می‌کند. به گزارش فارس، حسین سیستانی در عین حال مقایسه‌ای از میانگین جهانی مصرف انرژی داشته و عنوان کرده است که "متأسفانه مصرف انرژی در ایران 10 برابر میانگین جهانی است، جمعیت 75 میلیون نفری ایران 10 برابر میانگین جهانی انرژی مصرف می‌کنند به طوری که مصرف انرژی در ایران بیش از کشورهای پرجمعیت چین و هند است و هم‌اکنون مصرف انرژی برق در ایران سه برابر دنیاست."