کدخبر: ۱۰۱۶۳۶ لینک کوتاه

۴سال زمان برای سفر سریع از تهران به مشهد

خط ریلی تهران - مشهد در مسیر برقی شدن

قرار است خط ریلی تهران - مشهد با سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت تا چهار سال آینده برقی شود. روز گذشته نیز قراردادی میان شرکت راه آهن و کنسرسیوم ایرانی – چینی امضا شد تا این پروژه با سرعت بیشتری تکمیل و اجرایی شود.

به گزارش "اقتصاد نیوز " چندسالی است برقی شدن مسیرهای طولانی و پر رفت‌وآمد در کشور در برنامه‌های حمل و نقل پررنگ‌تر شده است . براین اساس وزیر راه و شهرسازی وقت هم بر برقی شدن مسیر ریلی تهران- مشهد تاکید دارد.

در این باره نیز مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به ایسنا گفته است که در صورت نهایی شدن گشایش اعتبارات، عملیات برقی کردن خط ریلی تهران - مشهد طی 42 ماه(کمتر از چهار سال) انجام می‌شود.

محسن پورسیدآقایی با بیان اینکه برقی کردن خط ریلی تهران - مشهد یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی و راه‌آهن محسوب می‌شود، گفت: بحث افزایش سرعت قطار این مسیر به 200 کیلومتر در ساعت جزو یکی از اصلی‌ترین برنامه‌هاست که برای به ثمر رسیدن آن برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای انجام داده‌ایم.

وی به قرارداد منعقد شده با شرکتی ایرانی - چینی برای برقی کردن این خط نیز اشاره کرد و توضیح داد: این قرارداد دو هدف عمده را دنبال می‌کند؛ از یک سو در نظر داریم از حداکثر توان داخلی برای استفاده از این فن‌آوری‌ها بهره بگیریم و از سوی دیگر طرح فاینانس این خط ریلی را نیز از طریق چینی‌ها پیش ببریم.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره زمان دقیق آماده شدن این پروژه نیز اظهار کرد: پس از نهایی شدن این قرارداد به دنبال تصویب مقررات و پیش‌نیازهای آن در حوزه‌های ذی‌ربط هستیم و امیدواریم در طول چند ما آینده با به ثمر رسیدن این تلاش‌ها و گشایش اعتبارات لازم، این طرح وارد مرحله اجرایی و عملیاتی شود.

وی پیش‌بینی کرد: از زمان گشایش اعتبارات، برقی کردن خط ریلی تهران - مشهد حدود 42 ماه یعنی کمتر از چهار سال زمان ببرد و سپس این خط پر مسافر و مهم ایران با سرعت بیشتری به سوی مقصد حرکت خواهد کرد.
به گزارش "اقتصاد نیوز" روز گذشته قرارداد تجاری برقی کردن راه آهن تهران – مشهد میان شرکت راه آهن و کنسرسیوم ایرانی – چینی متشکل از شرکت مپنا، شرکت مپنا احداث، شرکت مپنا اینترنشنال، شرکت CMC و شرکت SU Power روز گذشته - دوشنبه - امضاء شد. با امضای این قرارداد اصلاح و احداث خط موجود برای سرعت 200 کیلومتر بر ساعت، احداث شبکه برقی راه آهن برای سرعت 250 کیلومتر بر ساعت و تامین و نگهداری 70 دستگاه لوکوموتیو برقی به عهده این کنسرسیوم ایرانی– چینی گذاشته شد.

همچنین تامین و نگهداری ماشین آلات و تامین و نگهداری شبکه بالاسری، احداث مرکز کنترل اسکادا و همچنین تعمیر و نگهداری کل پروژه به مدت 5 سال به عهده کنسرسیوم یاد شده است.

این قرارداد بصورت EPC و تامین منابع مالی آن بصورت فاینانس از خط اعتباری کشور چین تامین شده است.

این در حالی است که برقی شدن مسیر ریلی اصفهان- قم و اصفهان – تهران هم در حال برنامه ریزی و انجام است. این پروژه که بناست در مسیری به طول 410 کیلومتر ساخته شود، امکان تردد قطارهایی با سرعت 300 کیلومتر بر ساعت را در این مسیر فراهم می کند.بنابراین ، امکان دسترسی ریلی به سه استان کشور در کمتر از یک ساعت و 30 دقیقه فراهم می‌شود. پروژه راه آهن سریع‌السیر تهران – اصفهان هم در دو محور اصلی ساخته خواهد شد که در بخش اول با مسیری 170 کیلومتری تهران را به قم متصل می‌کند و سپس این راه با طی مسافت 240 کیلومتری به اصفهان می‌رسد.