کدخبر: ۱۰۱۶۴۶ لینک کوتاه

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد:

بانک ها داریی های ثابت خود را بفروشند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت : بخش عظیمی از دارایی­های بانک­ها به دارایی ثابت اعم از دارایی های ملکی راکد تبدیل شده است و رشد قابل توجه مطالبات معوق بانکی ، نقدینگی در گردش بانک­ها را به شدت کاهش داده است.

مهناز بهمنی در گفتگو با اقتصاد نیوز، با بیان اینکه متاسفانه  ارائه تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی بلوکه شده است و همین امر موید عدم نقدینگی در بانک هاست، گفت : میزان سرمایه یک عامل تعیین‌کننده در فعالیت های بانکی است.

او افزود: به عقیده کارشناسان حدود نود هزار میلیارد تومان معوقات بانکی وجود داشت که در جلسه هفته گذشته کمیسیون اقتصادی با برخی از فعالان اقتصادی و وزیر اقتصاد این مقدار طبق گفته های وزیر به بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

بهمنی نشست مشترک وزیر اقتصاد، کارآفرینان و نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس را مثبت ارزیابی کرد و گفت :  وزارت اقتصاد در حال  تدوین لایحه‌ای است که به افزایش سرمایه بانک‌ها پرداخته و حتما در کمیسیون اقتصادی قوانین پولی و بانکی هم مورد توجه قرار گرفته است.
 
نماینده مردم شهرستان سراب در مجلس وصول معوقات بانکی و افزایش سرمایه بانکهارا از منابع مالی اصلی  لازم برای ارائه تسهیلات بانکی به بخش تولیدارزیابی کرد و گفت :افزایش سرمایه بانکها بایستی در جهت توسعة فعالیتهای بانکی هدف گذاری شود نه در جهت تبدیل به سرمایه های راکد از قبیل ملک و ....

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطر نشان کرد: در حال حاضر  بنگاه های تولیدی  به دلیل بالا رفتن هزینه های تولید با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند وبانک ها نیز به بهانه کمبود منابع مالی نمی توانند حمایت از اینگونه واحد ها داشته باشند.
 
نماینده مجلس نهم فروش اوراق مشارکت  با انتشار سهام را عاملی مهم در افزایش سرمایه بانک ها عنوان کرد و گفت :  فروش اموال و املاک مازاد بانک ها که منجر به سرمایه ای راکد و ثابت شده است و کاملا چرخه اقتصادی کشور را فلج کرده می تواند در ارائه هر چه بیشتر تسهیلات به واحد های تولیدی گره گشا باشد.
 
او ثبات لازم برای فعالیت­های بانک­ها یا موسسه­ های اعتباری را داشتن سرمایه مناسب عنوان کرد و ادامه داد : بخش عظیمی از دارایی­های بانک­ها به دارایی ثابت اعم از دارایی های ملکی راکد  تبدیل شده است  و رشد قابل توجه  مطالبات معوق بانکی ، نقدینگی در گردش بانک­ها را به شدت کاهش داده است.

بهمنی فروش دارایی­های ثابت بانک ها را خواستار شد تا هر جه سریعتر این دارایی ها به  بخش تولید کشورتزریق گردد.
 
مهناز بهمنی با اشاره به اینکه بسیاری از معوقات بانکی بدهی های واحدهای تولیدی به بانکهاست افزود : ارائه راهکار مناسب توسط دولت جهت برون رفت از وضعیت فعلی و حمایت از تولید کننده های واقعی نیازمند کار گروهی است تا بطور کارشناسی شده به تفکیک اینگونه بدهکاران بپردازند.