کدخبر: ۱۰۱۶۶۷ لینک کوتاه

روحانی به قسم و آیه رو آورد:

والله دوران احمدی نژاد گذشته است

رییس جمهور در سخنانی تصریح کرد: والله، بالله و تالله سال های ۸۴ تا ۹۲ گذشت و دیگر تکرار نمی شود

به گزارش اقتصاد نیوز  رییس جمهور روحانی در مراسم گرامیداشت روز صنعت که در سران اجلاس سران برگزار شد گفت : والله، بالله و تالله سال های 84 تا 92 گذشت و دیگر تکرار نمی شود که این صحبت ها تشویق چند دقیقه ای حضار را در پی داشت. 

*حمایت در کنار رقابت نباشد، مخرب است

رییس جمهور دولت تدبیر و امید صحبت های خود را اینچنین آغاز کرد : بسیاری از کشورها صنعتی شدند به خاطر آن که صاحب منابع گاز بودند، بسیاری از کشورها صنعتی شدند به خاطر این که معادن غنی در اختیار داشتند، بسیاری از کشورها صنعتی شدند چون در کنار آب های آزاد بودند و می توانستند با جهان خارج در ارتباط باشند، بسیاری از کشورها صنعتی شدند چون در منطقه جغرافیایی خاصی قرار گرفته بودند که می توانستند کشورهای مختلف را به یکدیگر متصل کنند، بسیاری از کشورها صنعتی شدند به خاطر توسعه انسانی، داشتن دانشگاههای بزرگ، دانشکده های صنعتی اساتید و محققان و تلاشگران، اما کشور ما که همه این ها را دارد، هم توسعه انسانی دارد و هم دارای بزرگترین مخازن گاز جهان و جزو کشورهای بزرگ دارنده مخازن نفت است، کشوری که دو هزار کیلومتر به آب های آزاد جنوب و حتی درشمال هم به نحوی متصل به آب های آزاد است، کشوری که می تواند از مزیت های تجاری برخوردار باشد، کشوری که می تواند شرق و غرب و شمال و جنوب را به هم متصل کند، و کشوری که آن همه نابغه، صاحب نظر، دانشجو، استاد، دانشگاه و مراکز تحقیقاتی دارد و بیش از نیم قرن است که سابقه حرکت صنعتی در این کشور وجود دارد، چطور هنوز نمی توانیم بگوییم ما صنعتی شدیم؟

*سوالات بی پاسخ رییس جمهور
این سوالی بود که حسن روحانی از حضاری که در سالن گوش به صحبت های او سپرده بودند کرد. روحانی گفت آیا اشکال از برنامه ریزی دولت است؟ اشکال از قانون مجلس است؟ اشکال از سیاست های کلی و چشم انداز 20 ساله است؟ کلاه خودمان را یکبار قاضی کنیم و ببینیم اشکال از کجاست؟ رییس جمهوری افزود: می خواهم جمله ای بگویم، خواهش می کنم این جمله را گزنده تلقی نکنید، اگر انرژی را به قیمت جهانی تحویل، تولید دهیم، تولید کشور ما قدرت صادرات دارد؟ اگر دروازه های کشور را باز بگذاریم ، تعرفه و حمایت از تولید را کنار بگذاریم، تولید کشور ما توان رقابت با منطقه و جهان را دارد؟ مگر می شود در یک کشور برای همیشه از صنعت حمایت کرد؟ نوزاد و نوجوان نیاز به حمایت دارد اما جوان بالغ توانمند رشیدی که بیش از 40 تا 50 سال از عمرش گذشته است باز هم نیاز به حمایت دارد؟
رییس جمهور سوالات خود را این چنین به پایان رساند، بدانید اگر حمایت در کنار رقابت نباشد، حمایت مخرب است.

*مذاکرات برد – برد تنها برای سیاست خارجی نیست

رئیس‌جمهور خطاب به صنعتگران حاضر در سالن اجلاس گفت : وقتش شده است که با هم بنشینیم و گفت‌وگو کنیم. مذاکرات برد ـ برد تنها با خارجی‌ها نیست، بلکه دولت و بخش خصوصی، قانون‌گذار و بخش خصوصی هم باید مذاکرات برد برد داشته باشند.
او افزود: اگر سرمایه طبیعی ما نباشد، معادن ما و جایگاه جغرافیایی کشور ایران نباشد اتصال به آبهای آزاد جنوب نباشد و اگر این جاده و مسیر هوایی که کشور را به همه جا متصل می کند نبود، ما در مضیقه بزرگی بودیم. اگر توسعه انسانی و این همه دانشجو و تحصیلکرده دانشکده و دانشگاه و مراکز فنی و حرفه ای نبود ما امروز دچار مشکل بودیم. در کنار این سرمایه نیاز به سرمایه اجتماعی داریم باید به هم اعتماد داشته باشیم باید به آینده اعتماد داشته باشیم و همه به قانون احترام بگذاریم و ثبات و امنیت در کشور ببینیم.

* دولت گروهی تصمیم می گیرد نه فردی

رییس دولت یازدهم دولت خود را دولتی معرفی کرد که با تشکیل یک جلسه و بدون مشورت و مطالعه تصمیم نمی گیرد بلکه دولت تدبیر و امید دولتی است توانمند و بر اساس تصمیمات گروهی عمل می کند و قادر است ثبات و آرامش را در بازار نگه دارد. روحانی افزود: شما امروز در موضوع تورم می بینید دولت به آنچه قول داده ، بدان عمل کرده است و اگر گفته تورم در سال 92 و ادامه آن در سال 93 قابل مهار است به آن عمل کرده است. او خاطرنشان کرد: امروز تورم نقطه به نقطه ما 14،7 درصد رسیده است یعنی تورم نقطه به نقطه از 44 درصد به زیر 15 درصد رساندیم. و این باید برای صاحبان حرف ما، کارآفرینان ما، و صنعتگران ما اطمینان بخش باشد. در ماه خرداد قیمت مواد خوراکی نه تنها افزایش نداشت بلکه در مواردی کاهش هم داشته است. البته این خبر ممکن است برای کارآفرینان خوش نباشد ولی برای کل ملت ایران وایجاد ثبات خبر خوشی است.

*رکود ترک خورد

ما در مشورت با کارشناسان خود به این نتیجه رسیدیم که در شرایطی که تورم و رکود داریم در قدم اول باید تورم را مهار کنیم و برای شکستن رکود که سخت‌تر است در مرحله بعد اقدام کنیم و امروز اولین قدم برای شکستن رکود آغاز شده است. این بخش نخست صحبت های رییس جمهور در مورد تورم در کشور بود. روحانی سخنرانی خود را اینگونه ادامه داد : در ماه های اخیر همواره گفته می شود، وقتی رکود و تورم با هم توامان است، دولت هر کدام را که آغاز کند به دومی اعتراض می کنند؛ اگر به دنبال شکستن رکود بودیم می گفتند دولت همه اش به دنبال رکود است پس تورم چه می شود؟ با مشورت کارشناسانمان به این نظر رسیدیم که در زمانی که تورم بسیار فزاینده است و حرکتش سریع است و همزمان رکود هم داریم، در قدم اول باید تورم را مهار کنیم و در کنار آن برای شکستن رکود که البته سخت تر از مهار تورم است، اقدام کنیم. روحانی افزود : این که وزیر صنعت اعلام کرد رشد تولید در خودروی سبک، فولاد، پتروشیمی و لوازم خانگی به معنای آن است که اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شده است. رییس جمهور دولت تدبیر و امید با بیان این که امروز در زمینه گاز و تولید نفت قدم های مهمی بر داشته شده است، گفت: چهار فاز پارس جنوبی تا پایان سال جاری و چهار فاز نیز در سال آینده به تولید خواهیم رساند؛ رشد تولید در نفت شر وع شده و ادامه پیدا می کند. برای اجرای بند (ق)، وزیر نفت اعلام کرده است که سرمایه کافی برای تغییر همه وسایل گازسوز در اختیار گذاشته می شود؛ در بحث حمل و نقل و مترو این چنین است و ما ناچاریم یک سری خودرو با سوخت کم وارد کنیم؛ ما نمی توانیم مدام خواهش کنیم و بگوییم باید در زمینه خودرو یک حرکت سریع کیفی رخ دهد و این حرکت رخ ندهد.

* محدودیت هایی که به ضرر مردم است را از سر راه برداریم

روحانی در این بخش از صحبت هایش گفت : دولت باید در زمینه صنعت یک سری محدودیت ها ایجاد کند که این محدودیت ها به نفع کشور است؛ یک سری محدودیت ها وجود دارد که این محدودیت ها به ضرر است و باید برداشته شود؛ تعبیر کنم که بعضی از محدودیت ها عقلانی نیست و ناصحیح است و بعضی از محدودیت ها هم درست و هم عقلانی است. در زمینه تولید، اگر پیچ و خم های غیرضرور برای دادن مجوز پیش پای ما باشد به معنای محدودیت های ناصحیح است و اگر در بخش هایی از سیستم اداری ما فساد وجود دارد به معنای محدودیت غلط و غیر عقلانی است و باید با آن مبارزه کنیم. اگر رانت وجود دارد به معنای محدودیت های ناصحیح و غیر عقلانی است؛ اما یک سری از محدودیت ها، عقلانی و درست است؛ اگر ما برای صنعت محدودیت قایل می شویم برای سلامت هوا و مسایل زیست محیطی لازم و ضر وری است؛ هدف نهایی از صنعت، نفع مردم است. رییس شورای عالی اقتصاد به استناد این آیه از قرآن کریم که اگر ما صنعت را به داود یاد دادیم، برای نفع مردم بود و برای نفع اجتماعی بود تا این صنعت بتواند شما را از سختی ها، مشکلات و رنج ها نجات دهد، گفت: صنعت باید به نفع مردم و جامعه تمام شود. اگر صنعتی است که محیط را آلوده می کند ما باید برای آن صنعت محدودیت قائل شویم و این محدودیت، ضروری است. حسن روحانی در ادامه گفت : گاهی لازم است تکنولوژی تغییر کند، گاهی باید نوآوری بوجود بیاید، اگر محدودیت برای امنیت بالای مردم است، اگر در خودرو چیزی را برای امنیت جان مردم ضروری می دانیم ، این محدودیت، محدودیتی درست و ضروری است . اگر در جایی که امکان پذیر است خام فروشی نکنیم، محدودیت برای خام فروشی عقلانی و درست است و به ما ارزش افزوده می دهد. دولت در برخی از موارد باید به نفع جامعه و مردم و برای سلامت و امنیت مردم و نسل های آینده محدودیت ایجاد کند اما آنجایی که محدودیت ها مشکل آفرین است و مفید نیست، دولت باید در برابر آن محدودیت ها مقابله کند رییس جمهوری اظهار داشت: ما امروز در شرایطی هستیم که تولید ما با مشکلاتی مواجه است که وظیفه دولت است برخی از این مشکلات را حل کند. همچنین باید فضای روابط خارجی را فضای مناسب قرار دهیم تا شما راحت تر بتوانید مواد اولیه وارد کنید، تکنولوژی وارد کنید و راحت تر در زمینه پولی و مالی تبادل داشته باشید.

* تیم مذاکره کننده کاسه تحریم را شکست

رییس جمهوری در این بخش از صحبت هایش تاکیدکرد: دولت در زمینه سیاست خارجی قدم های درستی را ظرف 11 ماه گذشته برداشته و شرایط را برای تولید مناسب تر کرده است. او افزود: ما دیدیم بخاطر برخی از مشکلات، تحریم توانست متاسفانه در برخی از بخش ها حتی در صنعت خودرویی که سابقه طولانی داشت، اثر بگذارد که امروز قدم هایی که در این زمینه برداشته شده و برخی از تحریم ها برداشته و برخی دیگر نیز برداشته خواهد شد. باز هم به مردم قول می دهم کاسه تحریم شکسته شده است؛ هیچ کس و هیچ بندزنی قادر نیست این کاسه شکسته را به صورت اول بازگرداند. رییس جمهوری تاکید کرد: ما به راه خود ادامه می دهیم و به همه دوستان، به همه ارزش مداران و عزیزان با زبان بسیار روان و آرام می گوییم ما انقلابمان را می شناسیم، ارزش هایمان را می دانیم، عزت ملی را پاس می داریم؛ خیلی غصه نخورید ما می دانیم چکار می کنیم.

* تیم مذاکره کننده سبک و سیاق مذاکره را می داند

وزارت امور خارجه و تیم مذاکره کننده ما کاملاً تخصص لازم را برای حرف زدن در برابر 6 قدرتی که روبروی ما قرار گرفته اند می داند، سبک و سیاق مذاکره را می داند، تجربه کافی را دارد. این صحبت های روحانی در دفاع از تیم مذاکره کننده هسته ای دولتش بود و ادامه داد : می دانیم سخت است اما راه را تا موفقیت نهایی به حول و قوه الهی ادامه خواهیم داد.

*می خواهیم روابط دوستانه و برادرانه با همسایگانمان داشته باشیم

رییس جمهوری ادامه داد: ما روابطمان را با کشورهای همسایه مان نزدیک و نزدیک تر خواهیم کرد؛ اگر یکی دو، همسایه هم داریم که هنوز آنان تمایل نشان ندادند ما علامت لازم را برای یک رابطه خوب به آن ها داده ایم. ما می خواهیم با همسایگانمان روابط دوستانه، برادرانه، با حسن همجواری و صمیمیت داشته باشیم و این را به نفع کشور و به نفع همسایگان و به نفع ملت های منطقه می دانیم. ما برای ایجاد ثبات، آرامش و جلوگیری از جنگ و اختلاف در این منطقه همه توان خودمان را به کار گرفته و می گیریم، می دانیم افراطی گری، خشونت، درشت گویی و دخالت در امر این به نفع هیچ کشوری نیست. ما روابط خوب، امنیت و ثبات منطقه را نه تنها برای صنعت کشور ما برای تولید بلکه برای آرامش مردم خود و منطقه ضروری می دانیم و این راه را همچنان ادامه خواهیم داد. ما می دانیم برای آن که شاهد رونق در تولید باشیم، الان در شرایطی هستیم که دولت باید به بخش تولید کمک کند و ما این کار را انجام می دهیم. حسن روحانی با اشاره به این که بانک های ما در حد لازم توانمند نیستند، اظهار داشت: باید بانک های ما توانمند شوند، برای این کار ما جلسات متعددی را گذرانده ایم و پیش رو داریم، برای تامین آن چه که شما سرمایه در گردش می نامید، ما می دانیم که این کار ضرورت برای کارآفرینان و تولید ماست. ما بنا داریم تقسیم بندی کنیم، برای کمک به بخش تولید نمی توانیم همه را یکسان و یک چشم ببینیم، آنان که در سخت ترین شرایط کشور، در شرایط تحریم و مشکلات و در شرایطی که ارز پیدا کرد، توانستند خود را نگه دارند و به تولید و ارزش افزوده ادامه دهند؛ این ها اگر امروز برای رشد تولیدشان نیاز به کمک دارند این ها دارای اولویت هستند. اولویت دوم مربوط به بخش های تولید است که دچار مشکل شده اند، اما مشکل از درون نیست بلکه از بیرون به آنها تحمیل شده است، تولید کننده می خواست ماده اولیه را وارد کند مشکلی پیش آمده و نتوانسته، یا قطعه ای وارد کند، مشکل از وی نبوده بلکه اشکال از تحریم کشتیرانی یا بانکی بوده است.

* طرح رونق اقتصادی در کارتابل دولت است

روحانی درباره معوقات بانکی گفت: در برخی موارد، طرف مقصر نبوده باید آن را یاری کنیم و برخی از موارد هم مقصر بوده و کسی که مقصر است باید تاوان آن تقصیر را بپردازد. البته همه را نمی توان به صورت واحد نگاه کرد و ما باید تقسیم بندی و اولویت های اول، دوم و سوم را تعیین و کمک های خود را برمبنای اولویت ها تنظیم کنیم. رییس دولت یازدهم با تاکید بر این که اصل کمک به بنگاه های اقتصادی در شرایط فعلی ضروری است، گفت: هم فکری ما ضرورت دارد به این دلیل کارگروهی ویژه برای رونق بخشی و خروج از رکود تشکیل شده است. او تاکید کرد من از اقدامات انجام شده مطلع هستم، آنها در برخی از موارد اتفاق نظر و برخی موارد اختلاف نظر دارند. او تصریح کرد: ما در شورای هماهنگی اقتصادی، موارد اختلاف را بررسی می کنیم و امیدوارم تا پایان تیرماه بتوانیم این بسته حمایتی را برای رونق و شکستن رکود، عملیاتی و اجرایی کنیم.

*چند ملیتی ها را به ایران دعوت کنیم

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: دولت بر این اعتقاد که باید تولید قدم به قدم در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد، ثابت قدم است، البته تولید ما با تولیدهای دنیا متفاوت است. برخی از بنگاه های اقتصادی بزرگ متولد شده اند اما برخی از آنها در 40 سالگی متولد شده ، برخی از تولدها نیز رشد نکرده است و درهمان نوجوانی، شیرخواری و قبل از مدرسه باقی مانده و دیگر رشد نکرده اند، البته در برخی از موارد حرکت مناسب داشته اند. یکی از مشکلات در بخش خصوصی این است که از بنگاه کوچک قدم به قدم حرکت نکرده ایم تا به بنگاه بزرگ برسیم. رییس جمهوری خاطرنشان کرد: بررسی بنگاه های بزرگ صنعتی در بسیاری از کشورها نشان می دهد 50 سال پیش یک کارگاه کوچک بوده اند، یعنی یک کارگاه کوچک 7 تا 8 نفره، امروز به یک کارخانه عظیم تبدیل شده و مراحل رشد را طی کرده و لذا می داند باید چه کاری انجام دهد و تجربه لازم را پیدا کرده است. در کشور ما اینگونه نبوده است و دلایل خاص خودش را دارد، این که به هر دلیل صنعت ما دولتی و متکی به پول نفت بوده موردی است که شما بهتر می دانید؛ ما باید در این زمینه حرکت درست را انجام دهیم. اگر شرکت های چند ملیتی وارد کشور می شوند، باید حواسمان را خوب جمع کنیم و به این شرط به ایران بیایند که فناوری جدید را وارد کنند و ما باید بتوانیم آن فناوری را بومی کنیم و دنبال نوآوری و برند ایرانی در تمامی زمینه ها باشیم.

* ما ملت بزرگ و دارای تمدن بزرگی و توانمند هستیم

رییس جمهوری با یادآوری تاریخ صنعت در ایران گفت: ما ایرانی ها و مسلمانان صنعتگران بزرگی بودیم، بخش بزرگی از صنعت کاغذ، کاشی، منبت کاری، خاتم کاری، صنایع ظریف، صنعت فرش متعلق به ایران بود و در معماری صاحب سبک و سیاق بودیم.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی، بخش خصوصی، صنعت و معدن ، همه دست به دست هم دهند و بازهم پرچم عظمت صنعت ایرانی را در صنایع ظریف و غیرظریف یک بار دیگر در قله ها به اهتزاز درآورند و این کار شدنی است. او گفت: ما می توانیم و اراده لازم را برای این کار داریم، دست به دست هم دهیم و سرمایه های خود را داخل کشور کنیم.

*کابوس گذشته دیگر تکرار نمی شود

حسن روحانی در این بخش صحبت های خود را این گونه آغاز کرد: والله، بالله و تالله سال های 84 تا 92 گذشت و دیگر تکرار نمی شود. با این صحبت ها حاضرین در سالن رییس جمهور را برای چند دقیقه ای تشویق کردند و روحانی ادامه داد: دولت یازدهم خود را خادم مردم می داند و هیچ تصمیم فردی بدون مشورت و شور اتخاذ نمی کند و آن هم با شوراهای چندباره؛ و اگر تصمیمی را اعلام می کند و اشتباه بود، برای آنهایی که دولت را نقد کنند و فریاد بکشند که دولت اشتباه کرده است ما احترام و تواضع کرده و دست آنها را می بوسیم.

*راه و روش بانک ها باید اصلاح شود

رییس شورای عالی اقتصاد اظهار داشت: بازار سرمایه باید وارد عمل شود، بنگاه های بزرگ باید به سرمایه ها تکیه کنند و بانک های ما باید قدم به قدم دست از بنگاه داری بردارند، بانک ها باید امانت دار باشند و واسطه بنگاه های اقتصادی باشند. روحانی با تاکید بر اینکه «می خواهم بگویم راه و روش بانک ها باید اصلاح شود»، تصریح کرد: بازار سرمایه ما باید فعال تر شود البته ما زمینه برای جذب سرمایه خارجی فراهم خواهیم کرد چرا که سرمایه داخلی برای همه طرح های پیش رو کافی نیست. از ایرانی های که آن سوی آب هستند و سرمایه های خود را در کشورهای دیگر هزینه کرده اند، دعوت می کنیم برای سرمایه گذاری به ایران بیایند. ما آنچه که لازم است تهیه می کنیم،البته شما هم باید بخواهید. روحانی افزود: آنچه در مسیر رشد صنعت لازم است دولت تصویب خواهد کرد و به صورت لایحه تقدیم خواهد شد. رییس قوه مجریه تاکید کرد: امروز هیچ اختلاف نظری بین قوه قضاییه، دولت و مجلس در سیاست های چشم انداز 20 ساله، اقتصاد مقاومتی و برای هدف متعالی ما که شکستن رکود، ایجاد رونق و صنعتی کردن کشور است، وجود ندارد.:حتی برای اینکه آب را به باغستان ها برسانیم، باید صنعتی شویم،صنعت باید همه جا را فرا بگیرد و کشور، کشوری صنعتی شود. روحانی افزود: این کار را به حول و قوه الهی با دست های پرتوان شما با بازوان پرتوان شما به ویژه مدیرانی که با سابقه هستند از سوابق و مدیریت آنها می توانیم استفاده کنیم. از آنهایی که سرمایه گذاری کرده اند وسرمایه گذاری خواهند کرد و از کارآفرینان باید استفاده شود.

* در سال 93 رشد کشور باید مثبت شود

رییس شورای عالی اقتصاد تاکید کرد: ما نیاز به توسعه و رشد داریم.امسال یعنی سال 93 باید رشد ما مثبت شود. سال گذشته رشد ما مثبت نبوده است، سال قبل از آن (91) هم که همگی می دانید چه خبر بوده است. ما می گفتیم منفی 5.8 اما اخیرا بانک مرکزی با محاسبات دقیق گفته رشد کشور منفی 6.8 بوده است. رییس دولت تدبیر و امید گفت: آن رشد منفی با آن تورم سال 91، سال 92 هم که در حال حرکت بوده ایم، انشاء الله سال 93 رشد ما مثبت خواهد بود و در مسیر رونق حرکت خواهیم کرد. برای این کار همه باید دست به دست هم دهیم به امید خدا این کار را انجام خواهیم داد و کشوری آباد و توسعه یافته پیش روی ایرانیان عزیز ما خواهد بود.