کدخبر: ۱۰۱۶۹۰ لینک کوتاه

هیات ایرانی وارد وین شد؛

دیدار ظریف و اشتون تا ساعتی دیگر

هیات مذاکره کننده ایران به سرپرستی محمد جواد ظریف وزیرامور خارجه به منظور انجام ششمین دور از مذاکرات هسته ای با کشورهای عضو گروه ۱+۵ به میزبانی اتریش صبح امروز (چهارشنبه) وارد وین شد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از  ایرنا، ششمین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران و1+5 به میزبانی اتریش موسوم به وین6، از ساعاتی دیگر با دیدار دو جانبه وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرپرست گروه 1+5 آغاز می شود و دو طرف در گفت و گوهای خود محورهای این مرحله از مذاکرات را مشخص خواهند کرد.

در پنجمین دور از مذاکرات ایران و گروه 1+5 که از26 تا 30 خرداد ماه در وین برگزار شد، دو طرف وارد نگارش متن توافق نهایی شدند که نام آن را ˈبرنامه اقدام مشترک جامعˈ گذاشته اند.

به گفته مذاکره کنندگان ایران، طرفین در وین 5 چارچوب متن برنامه اقدام مشترک جامع را تعیین کردند اما در مورد محتوا و حتی مقدمه دارای اختلافاتی هستند. این اختلافات ماهوی از جمله درباره میزان، سطح و اندازه غنی سازی، جدول زمان بندی لغو تحریم ها و مدت زمان توافق است که طرفین موارد اختلافی را در درون پرانتز قرار داده اند تا در طول مذاکرات وین 6 به این موارد بپردازند.

محمدجواد ظریف درخصوص سند تنظیم شده در وین5 اظهار کرد: ˈهنوز نمی توانیم بگوییم متن مشترکی وجود دارد. در بعضی موارد ممکن است روی قسمت هایی از متن توافق وجود داشته باشد، اما در بسیاری از موارد، اختلاف نظر هم در مورد محتوا و هم در مورد نحوه نگارش است.ˈ

وزیر امور خارجه ایران گفت: ˈاین متن بیش از کلمه پرانتز دارد. تعداد پرانتزها در متن در این مرحله بسیار طبیعی است.ˈ

مذاکرات وین 6 سخت ترین، فنی ترین و پیچیده ترین مرحله گفت و گو ها میان ایران و1+5 و در عین حال طولانی ترین دوره مذاکراتی خواهد بود که طرفین مصمم هستند تا در این مرحله مذاکرات هسته ای را به نتیجه برسانند.

دیپلمات های کهنه کار و حرفه ای ایرانی به سرپرستی وزیر امور خارجه قرار است طی20 روز آینده همزمان با روزهای ماه مبارک رمضان با نمایندگان1+ 5 برای دستیابی به توافقی جامع، نبردی تمام عیار دیپلماتیک داشته باشند تا در این ماراتن، طرفین به نتیجه برد - برد دست یابند.

سیدعباس عراقچی سخنگوی گروه مذاکره کننده ایران با بیان اینکه ششمین دور مذاکرات با گروه 1+5 درباره راه حل جامع هسته ای از11 تا 29 تیرماه در شهر وین برگزار خواهد شد، گفت : این مذاکرات طولانی مدت برای رسیدن به توافق جامع انجام می شود.

عراقچی با بیان اینکه تدوین متن توافق جامع در نشست ها به ریاست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهد بود، گفت: درصورتی که توافقی حاصل شود همچون ژنو سه وزرای خارجه 6 کشور نیز برای توافق نهایی در وین حضور خواهند داشت.

براساس توافق موقت ژنو، ایران و گروه 1+5 تا 20 جولای (29تیرماه) برای دستیابی به توافق نهایی فرصت دارند اما اگر در فرصت باقی مانده این اتفاق رخ ندهد، احتمال تمدید توافق ژنو به مدت شش ماه دیگر وجود دارد.

وزیر امور خارجه ایران و معاونش در روزهای گذشته تاکید کرده اند که زیاده خواهی طرف مقابل مانع از رسیدن به توافق در مذاکرات هسته ای خواهد شد.

ظریف در این رابطه تاکید کرد : ˈ ایران آماده رسیدن به راه حل است و در این رابطه پیشنهادهای معقولی ارائه داده، اما ممکن است طرف مقابل با زیاده خواهی مانع توافق شود که در آن صورت مانع به بن بست رسیدن مذاکرات برای همه دنیا مشخص خواهد شد.ˈ

همچنین مجید تخت روانچی معاون وزیرامورخارجه و عضو گروه مذاکره کننده ایران نیز در دیدار هیات پارلمانی فرانسه درباره مذاکرات هسته ای گفت : ˈتوافق زمانی حاصل می شود که طرف مقابل ازمواضع حداکثری اجتناب کرده و به دور از توهمات، حقوق هسته ای کشورمان را مورد احترام قرار دهد.ˈ

مذاکره کنندگان هسته ای ایران همچنین میزان،سطح و اندازه غنی سازی، جدول زمان بندی لغو تحریم ها و طول مدت زمان توافق را از موارد اختلافی بیان کرده اند که در مذاکرات وین 6 باید درمورد آنها گفت و گو شود.

وزیرامور خارجه ایران همچنین درجدیدترین مقاله خودبا عنوان ˈغنیمت شمردن فرصت ها و رها کردن خیالبافی هاˈ که در روزنامه فرانسوی لوموند منتشر شده، از طرفین مذاکره کننده با ایران خواسته است که از خیالبافی دست برداشته و واقع نگر باشند.

در بخشی از مقاله ظریف در این روزنامه فرانسوی آمده است:ˈ دور آینده مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5 این هفته در وین از دوم جولای آغاز خواهد شد. این آخرین دور- البته طولانی- قبل از اولین مهلت زمانی (20 جولای) توافق موقتی است که در تاریخ 24 نوامبر 2013 مورد موافقت قرار گرفت.

وزیرامور خارجه ایران در مطلب خود تاکید کرده است: ایران اراده سیاسی جهت ˈدستیابی به یک راه حل جامع دراز مدت مورد توافق طرفینˈ را دارد. اما گفت وگوها تنها زمانی می تواند به نتیجه موفقیت آمیزی برسد که همه طرف ها به یافتن راه حل های قابل قبول طرفین که در راستای اهداف توافق شده مندرج در توافق موقت ما می باشد، متعهد باشند.

ظریف از ˈ تضمین اینکه برنامه هسته ای ایران انحصارا صلح آمیز می باشدˈ و ˈبرداشتن جامع کلیه تحریم های شورای امنیت، همچنین تحریم های چندجانبه و ملی مرتبط با برنامه هسته ای ایرانˈ به عنوان اهداف توافق شده در توافق موقت نام برده است.

آخرین دور مذاکرات هسته ای قبل از پایان مهلت توافق موقت ژنو(20 جولای) در حالی امروز با دیدار ظریف و اشتون آغاز می شود که براساس اعلام دولت آمریکا، ویلیام برنز معاون ارشد وزیر امور خارجه این کشور نیز تیم مذاکره کننده آمریکایی را در این مرحله از گفت و گو ها همراهی می کند.

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه آمریکا، وندی شرمن مدیر امور سیاسی وزیر خارجه آمریکا، جیک سولیوان معاون دستیار رییس جمهور و مشاور امنیت ملی معاون رییس جمهوری، بروک اندرسون مشاور ارشد وزیر خارجه و قائم مقام امور خارجی در مذاکرات هسته ای، جیمز تیمبی مشاور ارشد قائم مقام کنترل تسلیحات و امنیت بین الملل، رابرت مالی مدیر ارشد امور ایران، عراق و کشورهای خلیج (فارس) در شورای امنیت ملی،پائول اروین مدیر عدم اشاعه شورای امنیت ملی، آدام زوبین مدیر دفتر کنترل دارایی های وزارت خزانه داری، ریچارد نفیو معاون هماهنگ کننده سیاست های تحریمی وزارت خارجه، ریچارد ویل مدیر دفتر پادمان ها و ایمنی هسته ای اداره ملی امنیت هسته ای وزارت انرژی، اعضای هیات آمریکایی هستند.

ماری هارف معاون سخنگوی وزارت خارجه، آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه، دیو تیانتاوچ مسوول امور عمومی ایران در وزارت خارجه، مصطفی پوپال دستیار ویژه معاون وزیر خارجه،کارلوس دخوآنا دستیار ویژه قائم مقام وزارت خارجه نیز دیگر اعضای هیات آمریکایی هستند.