کدخبر: ۱۰۱۶۹۷ لینک کوتاه

دومینوی استیضاح

وزیر علوم تحقیقات و فناوری، وزیر راه و شهرسازی، وزیر کشور و وزیر نیرو ۴ وزیری هستند که استیضاح آنها در دستور کار نمایندگان مجلس قرار دارد.

به گزارش اقتصاد نیوز، پارلمان در تعطیلات به سر می برد. تعطیلاتی به این بهانه که نمایندگان به حوزه های انتخابیه خود سفر کنند و از نزدیک در جریان روند پروژه ها و کارها قرار بگیرند اما نمایندگان گویا ترجیح داده اند از فرصت تعطیلات در جهت بررسی فعالیت وزرای دوت یازدهم در این چند وقت استفاده کنند و به طرح سوال از وزرا بپردازند تا بتوانند در هفته های آینده آنها را استیضاح کنند. این بار استیضاح ها به یک یا دو مورد ختم نمی شود بلکه تا این روز و ساعت تعداد آنها چهار مورد اعلام شده است. 

سه‌شنبه هفته گذشته بود که نمایندگان به وزیر کشور کارت زرد دادند و در روز چهارشنبه هم طرح استیضاح وزرای کشاورزی و علوم را تقدیم هیات رییسه مجلس کردند.

دومینوی استیضاح کلید خورده بود چرا که با شروع هفته اول تیر ماه نمایندگان طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش، راه و همچنین طرح سوال از وزیر اقتصاد را در پوشه کارهای خود قرار دادند.

البته بودند نمایندگان میانه رویی که در گفت و گو ها و اظهار نظرهایی این استیضاح ها و طرح سوالات را جناحی خواندن و گفتند اقلیت مجلس چنین طرح هایی را طراحی می کنند.

شاید بتوان گفت 22 امضایی که برای طرح استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه جمع آوری شده است جدیدترین تحرک اقلیت مجلس پس از تنظیم 4 طرح استیضاح وزرای آموزش و پرورش،علوم، کشاورزی و نیرو همچنین دو طرح سوال وزرای امورخارجه و اقتصاد است.

حسین سبحانی نیا، عضو هیات رئیسه مجلس در پیش بینی آینده طرح استیضاح های اخیر و موضع هیات رییسه نسبت به این ماجرا به ایلنا، گفته است: استیضاح باید منطق داشته باشد و اینکه تعدادی استیضاح و طرح سوال در یک زمان مشترک و فرصت زمانی کوتاه مطرح می شود طبیعی است که مشکلاتی را ایجاد می کند. به گفته او، طرح استیضاح اگر در چارچوب قانون و آیین نامه نباشد یعنی محورهای طرح، کلی و یا خارج از حیطه کاری شخص وزیر باشد یا آنکه مانند مسائل فرهنگی و امنیتی چندین نهاد و وزارتخانه را شامل شود ممکن است هیات رییسه آن را اعلام وصول نکند. اما در مقابل قاسم جعفری، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس که یکی از حامیان طرح استیضاح وزیر علوم است با خبرگزاری فارس، گفت و گو می کند و می گوید: عدم اعلام وصول طرح استیضاح بعید است و چنین امری را خلاف قانون و مقرارت می داند. یا سید شریف حسینی در مقابل واکنش ها به طرح استیضاح و سوال از وزرای دولت یازدهم می گوید : هیئت رئیسه مجلس بر اساس روال قانونی موظف به اجرای قانون است و امیدواریم شرایطی به وجود آید که تعاملات مجلس و دولت با این استیضاح ها خدشه دار نشود.

با تمام این گفت و گو ها و اظهار نظر ها باید تا هفته آینده منتظر ماند تا تعطیلات پارلمان به پایان برسد و مشخص شود هیات رییسه و اقلیت مجلس برای طرح استیضاح چه خواهند کرد و سرانجام دومینوی استیضاح چه می شود. تصمیمی که بخش عمده آن وامدار جلسات مشترک وزرا با نمایندگان متقاضی استیضاح است.