کدخبر: ۱۰۱۷۰۳ لینک کوتاه

یک کارشناس در گفت وگو با «اقتصادنیوز»:

صادرات نفت ایران شتاب می گیرد

یک کارشناس انرژی تاکید کرد که در صورت تشدید بحران های عراق، جا برای نفت ایران باز شده و صادرات نفت افزایش خواهد یافت.

محمدعلی صادقی کار‌شناس امور بین الملل نفت، گاز و انرژی در گفت‌وگو «اقتصادنیوز» در خصوص ارزیابی آمار منتشر شده از سوی بانک جهانی مبنی بر کاهش صادرات نفت ایران گفت: آنطور که آمار مشخص می‌کند، صادرات نفت از 700 هزار بشکه در دولت قبل به 1.5 میلیون بشکه در دولت یازدهم رسیده است که به خوبی افزایش را نشان می‌دهد.

این کارشناس انرژی تاکید کرد که حجم نفتی که از سوی ایران صادر شده با در نظر گرفتن شرایطی از قبیل تداوم تحریم‌ها و قطعنامه‌هایی که علیه ایران امضا می‌شود، قابل توجه است. هرچند که وی معتقد است که ایران هنوز به نتیجه مناسبی در حوزه صادرات نفت خام نرسیده است.
صادقی ادامه داد: در ارزیابی شرایطی که ایران در حال حاضر برای صادرات نفت خام دارد باید مولفه‌های مختلفی را در نظر گرفت که از جمله مهم‌ترین آنها تحولاتی است که در نزدیکی ایران و در عراق در حال روی دادن است.

وی تاکید کرد که در صورت نادیده گرفتن چنین تحولاتی، نمی‌توان دید درستی برای پیش‌بینی آینده بازار نفت ایران داشت. در عین حال باید به صورت جدی روی صادرات نفت و خام کار کرد.

این کارشناس انرژی عنوان کرد: اگر تحولاتی که در عراق در حال روی دادن است، باز هم بیشتر شود و در نهایت به کاهش عرضه نفت خام عراق در منطقه و یا اوپک بیانجامد، در آن صورت می‌توان اینطور پیش‌بینی کرد که صادرات نفت ایران بیشتر می‌شود. وی معتقد است که در چنین شرایطی، ایران فرصت این را پیدا می‌کند که در حین تحریم‌ها، صادرات نفت خود را بیشتر کند.

وی در پاسخ به این سوال که " آیا در آن صورت پیش‌بینی وزیر نفت مبنی بر باز شدن جایگاه مناسب برای ایران، محقق می‌شود؟"، گفت: آنچه که وزیر نفت عنوان کرده مربوط به سیاست‌های کلی نفتی است که نشان می‌دهد وزارت نفت در تلاش برای رشد تولید است.