کدخبر: ۱۰۱۷۰۸ لینک کوتاه

در سه ماهه اول سال صورت گرفت 

افزایش ۲درصدی صادرات غیرنفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران

طبق آمار عملیاتی بزرگترین بندر تجاری ایران ، طی بهار سال با پهلوگیری ۹۵۰کشتی ، بالغ بر ۱۸ میلیون و ۶۸۹ هزار و ۷۹۶ تن کالای نفتی و غیر نفتی در بندر شهید رجایی تخلیه و بارگیری شد.


به گزارش "اقتصاد نیوز" مدیرکل بنادر و دریانوردی گفته است از مجموع عملیات انجام شده در این بندر طی سال جاری، 12 میلیون و 246 هزار و 320تن مربوط به کالاهای غیر نفتی و 6 میلیون و 443 هزار و 476 تن اختصاص به مواد نفتی دارد.

ابراهیم ایدنی مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی به افزایش 2درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران اشاره و میزان آن را 7 میلیون و 62 هزار و 935 تن عنوان کرد.
وی افزود: ترانزیت یک میلیون و 334هزار تن کالاهای غیرنفتی از طریق دروازه طلایی اقتصاد ایران طی فصل بهار در حالی به ثبت رسیده که رونقی چشمگیر را در این زمینه شاهد بودیم؛ به گونه ای که با مقایسه این رقم نسبت به آمار مدت مشابه سال گذشته(195هزارتن) شاهد رشد590 درصدی هستیم.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان حجم کاپوتاژ صورت گرفته طی این مدت را 49 هزار و 732 تن اعلام کرد از افزایش 63 درصدی حجم عملیات ترانشیپ کالاهای غیرنفتی در راستای تبدیل این بندر به بندر کانونی خبر داد و گفت: در بهار امسال 377هزار و 108 تن کالا نیز از طریق خطوط کشتیرانی فیدری به بنادر دیگر ترانشیپ شد.
به گفته وی ‌ دراین مدت یک میلیون و 355 هزار و 874 تن مواد نفتی از طریق این بندر به خارج از کشور صادر شد.
ایدنی در این باره به تسنیم گفته است که در این مدت، 491 هزار و 312 تن مواد نفتی از طریق این بندر به داخل کشور وارد و 88 هزار و 441 تن از این نوع مواد نیز ترانزیت شده است.
وی حجم کاپوتاژ مواد نفتی را 4 میلیون و 507 هزار و 849 تن اعلام کرد.
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی همچنین با اشاره به پهلوگیری 951 فروند انواع کشتی بهار امسال، گفت: طی این مدت، تخلیه و بارگیری 392 هزار TEU کانتینر طی این مدت به ثبت رسید.ایدنی همچنین اضافه کرد: طی سه ماه نخست سال جاری، بیش از 261 هزار و 552 دستگاه وسیله نقلیه سنگین در این بندر عملیات جابجایی انواع کالاها را به انجام رساندند و تردد 841 واگن نیز در این بندر به ثبت رسید.

منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی به عنوان دروازه طلایی اقتصاد ایران با برخورداری از پیشرفته ترین تجهیزات تخلیه و بارگیری و بیش از 40 پست اسکله، امکان پهلوگیری کشتی های غول پیکر و اقیانوس پیما را داراست.
این بندر در 23 کیلومتری غرب شهر بندرعباس واقع شده و با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه حدود 100 میلیون تن کالا، بیش از 55 درصد حجم کل صادرات و واردات و 70 درصد ترانزیت کالا در کشور را برعهده دارد.