کدخبر: ۱۰۱۷۱۱ لینک کوتاه

پس از لغو تحریم ها صورت می گیرد:

بازگشت شرکت های نفتی و خودروسازی به ایران

شرکت های نفتی و خودروسازی جهان هم زمان با ادامه مذاکرات و ۱+۵ و وجود چشم انداز پایان تحریم های ایران درصددند تا با سرمایه گذاری در این کشور به ایران بازگردند.

به گزارش اقتصاد نیوز و  به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال همزمان که مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی بر سر برنامه هسته‌ای ایران و پایان تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور وارد مرحله نهایی خود شده و تا پایان ضرب‌الاجل 20 ژوئیه نیز فرصتی باقی نمانده است شرکت‌های جهانی با شرکای ایرانی احتمالی خود دیدارهایی را برگزار می‌کنند و به دنبال یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران در صورت لغو تحریم‌ها هستند.

به گزارش ایسنا،این شرکت‌ها معتقدند که ایران با داشتن نزدیک به 80 میلیون جمعیت که اغلب آن را جوانان تحصیلکرده تشکیل می‌دهند به علاوه وجود ذخایر عظیم نفت و گاز در این کشور می‌تواند بزرگ‌ترین بازار آنها در خاورمیانه باشد.

ایران چهارمین کشور تولیدکننده نفت جهان و دومین کشور دارای ذخایر گاز در جهان است.

به نوشته این روزنامه، علیرغم نزدیک شدن به پایان فرصت شش ماهه توافق اولیه ژنو اختلافات زیادی هنوز میان طرف‌های مذاکره‌کننده وجود دارد. دیپلمات‌ها می‌گویند که ایران هنوز حاضر نیست زیربنای هسته‌ای خود را تا سطحی که غرب از او می‌خواهد از بین ببرد و همزمان شرکت‌ها نیز می‌گویند که طرح آنها برای سرمایه‌گذاری در این کشور تا زمان لغو تحریم‌ها در حالت تعلیق قرار دارد.

مذاکره‌کنندگان می‌گویند که در صورت به نتیجه نرسیدن تلاش‌های آنها تا 20 ژوئیه، توافق اولیه ممکن است شش ماه دیگر تمدید شود.

اگرچه ایران همواره تاکید دارد که اتهامات غرب در خصوص برنامه هسته‌ای‌اش بی‌اساس است اما این کشور همچنان هدف تحریم‌های آمریکا و غرب قرار دارد.

اقتصاد ایران در طول سال‌های گذشته تحت تاثیر شبکه تحریم‌های آمریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا برای تحت فشار قرار دادن این کشور بوده است. پس از حصول توافق اولیه ژنو که در نوامبر سال 2013 به دست آمد ایران توانست به بخشی از سرمایه بلوکه شده خود در خارج از کشور دست پیدا کند از این رو انتظار می‌رود توافق نهایی در ماه ژوئیه بتواند تحریم‌های غرب علیه بانک مرکزی ایران و محدودیت‌های بخش‌های اقتصادی، انرژی و تکنولوژی ایران را برطرف کند.

چنین اتفاقی می‌تواند دست شرکت‌های غربی را برای سرمایه‌گذاری در ایران در بخش‌های صنعتی و رو به رشد که چندین سال است متوقف شده باز کند اما شرکت‌های آمریکایی ممکن است به دلیل روابط میان دو کشور با ادامه محدودیت‌ها مواجه باشند و تا زمانی که روابط میان تهران و واشنگتن عادی‌تر نشده است با چنین وضعیتی روبرو هستند.

وال استریت ژورنال در ادامه آورده است: همزمان با روی کار آمدن حسن روحانی رییس‌جمهور ایران تمایل برای بازگشت شرکت‌های خارجی به ایران بیشتر شده است. وی دیپلمات‌های خود را به پایتخت‌های اروپایی و آسیایی می‌فرستد تا به آنها این پیام را ارسال کند که دروازه‌های ایران برای تجارت باز است. تمرکز اصلی در این میان بر روی بخش نفت است که در طول یک دهه گذشته به دلیل کمتر شدن سرمایه‌گذاری‌ها و تحریم‌های اروپا کاهش داشته است.

در ماه‌های اخیر چند تن از روسای شرکت‌های بزرگ انرژی اروپا به ایران آمده و با وزیر نفت ایران در خصوص بازگشت‌شان به این کشور در صورت لغو تحریم‌های اقتصادی گفت‌وگو کرده‌اند.

این شرکت‌ها پیش از آنکه تحریم‌ها علیه ایران اعمال شود در زمینه‌های استخراج نفت پروژه‌های بزرگی را در ایران انجام می‌دادند و از این رو برای احیای پروژه‌های خود ابراز تمایل می‌کنند.