کدخبر: ۱۰۱۷۲۶ لینک کوتاه

توقف پروژه تولید برق از گاز

پروژه تولید برق از طریق گاز میدان فروز B که برای نخستین بار در کشور با تبلیغات بسیار و برای افزایش وزن ژئوپلیتیک کشور در منطقه، بیش از سه سال گذشته کلید خورده و قرار بود که با تبدیل گاز خام به برق، ارزش افزوده بسیاری را نصیب کشور کند، با شکست روبه رو شد.

به گزارش «اقتصادنیوز»، خبرگزاری ایسنا در گزارشی از احتمال توقف پروژه تولید برق از گاز خبر داده و آن را شکستی برای پروژه‌ای عنوان کرده است که مدت‌ها با تبلیغات بسیاری روبرو بوده است.

بر اساس این گزارش، درحالی که در سه سال گذشته گزارش ویژه‌ای از روند پیشرفت پروژه منتشر نشده بود تا برخی تصور کنند روند این پروژه در سکوت خبری پیگیری می‌شود، شنیده‌ها حاکی از آن است که هفته گذشته جلسه‌ای درباره تعیین تکلیف این پروژه در شرکت ملی نفت برگزار شده که به نتیجه نرسیده است و بنا شده جلسه دیگری با حضور مدیر عامل شرکت ملی نفت و مدیر عامل مپنا به عنوان شرکت پیمانکار احتمالا در هفته آتی برگزار شود.

درصورتی که آن‌طور که از شنیده‌ها بر می‌آید، طرح تولید برق از گاز (GTW) که در زمان خود با سر و صدای زیادی همراه بود شکست خورده و متوقف شود، یکی از کلیدی‌ترین طرح‌های صنعت نفت در سال‌های اخیر تغییر مسیر داده است و به اهداف از پیش تعیین‌شده خود نخواهد رسید.

خبر شکست پروژه تولید برق از گاز پارس جنوبی درحالی اهمیت بیشتری می‌یابد که علی‌آبادی در آن زمان تاکید کرده بود که این پروژه برای نخستین بار در کشور اجرایی خواهد شد و علاوه بر این‌که ارزش افزوده قابل‌توجهی به گاز خام تولیدی از میدان اضافه می‌کند، به عنوان یک اقدام عظیم ملی نقش مهمی در افزایش وزن ژئوپلیتیک کشور در منطقه خواهد داشت و این پروژه علاوه بر ارزش افزوده قابل توجهی که به‌جای صادرات گاز خام برای کشور ایجاد می‌کند، از لحاظ تولید آب برای مناطق تشنه جنوبی و اشتغال‌زایی در منطقه از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار است.

این در حالی است که مدیرعامل مپنا، اخیرا در گفت‌و‌گویی اعلام کرده که از نظر این شرکت همه چیز برای توسعه میدان فروز B آماده است، اما به دلیل تغییر اولویت‌های وزارت نفت ممکن است به جای توسعه فروز B روی توسعه فرزاد کار کنیم.

به گزارش ایسنا، تفاهم نامه صادرات برق از گاز در آخرین روز فروردین ماه سال 90 با حضور حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بین شرکت نفت فلات قاره و شرکت مپنا امضا شد.