کدخبر: ۱۰۱۷۶۳ لینک کوتاه

باوند:

امکان توافق نسبی ایران و ۱+۵ دور از انتظار نیست

یک استاد دانشگاه معتقد است که امکان دستیابی به توافق نسبی ایران و ۱+۵ در مذاکرات وین ۶دور از انتظار نیست.

هرمیداس باوند در گفت و گو با اقتصاد نیوز،در ارتباط با درخواست ناوی پیلایˈکمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که به لزوم طرح مسائل حقوق بشری ایران در خلال گفت و گوهای هسته ای اشاره کرده بود،گفت: به موجب ماده 12 منشور اهتمام شورای امنیت، مجمع عمومی در رابطه با مساله ای که در جریان است، دخالتی نمی کند.

وی افزود: برهمین اساس معتقدم که طرح این مسائل در نشست هسته ای ایران و 1+5 موضوعیتی ندارد.

این استاد دانشگاه همچنین با بیان این مطلب که طرح موضوعات پیرامونی هیچ کمکی به حل و فصل مشکلات پرونده هسته ای ایران نمی کند، گفت:قاعدتا امکان طرح مسائلی چون وضعیت حقوق بشر نه در بحث های اصلی بلکه در حاشیه نشست ایران و 1+5 امکانپذیر است.هرچند که معتقدم نباید اجازه داد مذاکرات وارد بحث های حاشیه ای شود.

وی ادامه داد:در حال حاضر موضوعات بسیار مهم تری برای طرح در مذاکرات وین 6 وجود دارد؛مشخص شدن وضعیت تعداد سانترفیوژهای ایران و سطح غنی سازی فعالیت های هسته ای کشورمان از جمله مقولاتی است که باید در مذاکرات این دوره مشخص شود.

به گفته باوند طرفین مذاکره کننده پرونده هسته ای ایران تمایل دارند تا در مذاکرات این دوره به یک تفاهم نظر دست پیدا کنند؛ ایران به لحاظ وضعیت تحریم ها و کشورهای غربی به جهت کاهش حجم فعالیت های هسته ای ایران می خواهند این مذاکرات به یک توافقی برسد.

وی متذکر شد: کشوری چون آمریکا هم به واسطه نزدیک بودن زمان برگزاری انتخابات کنگره این کشور خواستار مشخص شدن وضعیت پرونده هسته ای ایران است چرا که اوباما و حزب متبوع وی با از دست دادن اکثریت تعداد مجلس نمایندگان این کشور دیگر نمی خواهند اکثریت سنای آمریکا را از دست دهند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: با توجه به مباحث فوق هم تهران و هم دیگر اعضای مذاکره کننده 1+5 مایلند تا مذاکرات هسته ای ایران تا پیش از پایان ضرب العجل شش ماهه آن به سرانجام برسد تا به قول خودشان به یک شرایط برد-برد دست یابند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایطی که ایران در آن قرار دارد وضعیت برد-برد مذاکرات هسته ای به سنگینی 70درصدی وزنه 1+5 در قبال 30درصدی ایران می انجامد.

باوند معتقد است که حتی دستیابی به همین میزان موفقیت نیز برای ایران خوشایند است چرا که بالاخره منتج به عادی سازی پرونده هسته ایش و توقف اعمال تحریم ها می شود.

وی گفت:در صورتی که ایران و 1+5 نتوانند به اشتراک نظری در رابطه با تدوین توافق نهایی هسته ای دست پیدا کنند روند تحریم ها در مسیر خود ادامه پیدا می کند و مذاکرات هسته ای نیز تا 6ماه دیگر ادامه می یابد.