کدخبر: ۱۰۱۷۷۳ لینک کوتاه

تالارنشینان حافظ چشم به مجامع دوخته اند

امید مال باختگان بازار سهام به توزیع سود نقدی

با آغاز فصل مجامع شرکت های بورسی و فرابورسی، سهامداران امید زیادی به مجامع بسته اند بلکه کمی از سنگینی بار فشارهای مالی زیان های اخیرشان در بازار سهام بکاهد.

به گزارش اقتصاد نیوز، این روزها بازار مجامع داغ است و رکود بازار سهام نیز نه‌تنها از اهمیت مجامع عمومی عادی سالیانه نکاسته بلکه به نوعی موجب توجه دوچندان به آن نیز شده است.
امسال حال و هوای مجامع کمی متفاوت از سال‌های گذشته است و افت شدید قیمت‌ها اقبال سرمایه‌گذاران را به سود نقدی سهام افزون‌تر کرده است. در واقع سهامداران خرد که زیان کم‌سابقه‌ای را در ماه‌های اخیر تجربه کرده‌اند امید زیادی به مجامع بسته‌اند بلکه کمی از سنگینی بار فشارهای مالی زیان‌های اخیرشان بکاهد.
در این مسیر سهامداران خرد تنها نیستند و شرکت‌های سرمایه‌گذاری که در شرکت‌های بورسی سرمایه‌گذاری داشته‌اند نیز به نوعی در این مسیر همراه سهامداران خرد بوده‌اند و مشتاق تقسیم سود بیشتر در مجامع هستند تا بتوانند معدل بالاتری برای خود در کسب بازده رقم بزنند.

در فصل مجامع بورسی و فرابورسی چه می گذرد؟

با این حال در خصوص مجامع برگزارشده تاکنون می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد. پتروشیمی فارابی از آنجا که افزایش سرمایه 200‌درصدی پیش رو دارد به پرداخت ۳۰۰۰ ریال از ۵۰۰۰ ریال سود هر سهم خود به سهامداران اکتفا کرد و ۲۰۰۰ ریال باقی‌مانده را جهت افزایش سرمایه در شرکت نگه داشت. مهرکام پارس مجمع خود را بدون تقسیم سود به پایان رساند. نیروکلر هم افزایش سرمایه ۱۰۰‌درصدی از محل سود انباشته را به تصویب سهامداران رسانید. مجمع عمومی سالانه گروه صنعتی پاکشو با حضور ۹2 درصد سهامداران برگزار شد و تصمیمی مبنی بر تقسیم حدود 93 درصد سود خود به میزان ۱۴۰۰ ریال تصویب شد.

بر این اساس شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز حدوداً ۹۰ درصد سود هر سهم خود را به ترتیب معادل ۱۰۵۰ و ۱۳۵۰ ریال به صورت نقد به سهامداران می‌پردازند. شرکت مهرکام پارس به دلیل وجود زیان انباشته در پرداخت سود نقدی ناتوان بود.

حفاری شمال ۷۵۰ ریال از ۱۰۲۲ ریال سود هر سهم خود را تقسیم کرد. پتروشیمی خارک افزایش سرمایه ۱۰۰‌درصدی را در مجمع خود به تصویب رساند. با توجه به اینکه این افزایش سرمایه از محل مطالبات حاصل شده و آورده نقدی سهامداران است ۷۸۰۰ ریال از ۸۷۵۰ ریال سود هر سهم بین سهامداران تقسیم شد.

مجمع پتروشیمی اراک نیز با حدود ۹۰ درصد سهامداران رسمیت یافت و هیات رئیسه تقسیم ۶۰ درصد سود هر سهم معادل ۳۰۰۰ ریال را بین سهامداران مصوب کرد. باقی سود نیز برای افزایش سرمایه شرکت در نظر گرفته شد. مجمع سالانه پتروشیمی زاگرس بزرگ‌ترین متانول‌ساز جهان با تقسیم ۴۴۰ ریال به ازای هر سهم همراه بود. سود نقدی سهامداران همراه اول و مخابرات به ترتیب 10850 و ۴۳۵ ریال تصویب شد.

مجمع گروه بهمن در تاریخ ۱۵ تیرماه ۹۳ برگزار می‌شود. گروه مالی مهر اقتصاد که به تنهایی ۲۷ درصد سهام شرکت را دارد نقش اصلی را بازی می‌کند. این شرکت سود هر سهم ۴۳۵ ریالی را برای سال مالی ۹۲ اعلام کرده است. به علت حضور هشت سهامدار عمده و تضارب آرای احتمالی در این شرکت و طبق روند سال‌های گذشته انتظار می‌رود حدود ۴۰ درصد از سود خالص بین سهامداران تقسیم شود و مابقی برای سرمایه‌گذاری نزد گروه بهمن باقی بماند، تا هم سهامداران راضی باشند و شرکت نیز از منابع کسب‌شده برای سرمایه‌گذاری‌های آتی خود بی‌بهره نماند.
در مورد صنایع ملی مس و پتروشیمی فناوران با توجه به اینکه تعداد زیادی شرکت سرمایه‌گذاری سهامداران عمده این شرکت‌ها را تشکیل می‌دهند ممکن است محاسبات این شرکت‌ها روی سود اعلام شده و نیز عدم وجود برنامه افزایش سرمایه باعث شود همچون سال گذشته درصد بالایی از سود خود را بین سهامداران تقسیم کنند.

 طی چند روز آینده شاهد مجمع عادی عمومی بانک اقتصاد نوین نیز هستیم. با توجه به مصوبات جدید شورای عالی پول و اعتبار که افزایش نرخ تامین مالی را به همراه دارد و روند تقریباً ثابت بانکی‌ها در تقسیم سود سال‌های گذشته، انتظار می‌رود بانکی‌ها امسال کمی محتاط‌تر اقدام کنند.

با نگاهی اجمالی به بودجه عمرانی دولت در سال 93 می‌توان دریافت که بودجه دولت در این بخش به هیچ عنوان قابل اتکا نیست. بدین ترتیب انتظار می‌رود برخی شرکت‌های بورسی مانند پیمانکاران در حفظ منابع داخلی خود محافظه‌کارانه‌تر عمل کنند.

بهرشکل در ادامه تیرماه باید منتظرماند بزرگان بازارسهام که هنوز مجمع آنها برگزار نشده اند قرار است باتوجه افت شدید بازار سهام در 6ماهه گذشته چگونه سود توزیع کنند و این مساله چه تاثیری بر شاخص بورس می گذارد؟