کدخبر: ۱۰۱۸۰۷ لینک کوتاه

بررسی دخل و خرج یارانه در سال ۹۳

کیسه بی کسری یارانه!

با وجود ابراز نگرانی هایی درباره کسری در پرداخت یارانه ها، با حفظ روند فعلی دولت تا پایان امسال در پرداخت یارانه کسری نخواهد داشت.

به گزارش «اقتصادنیوز» سوم اردیبهشت‌ ماه امسال سخنگوی دولت اعلام کرده بود 73 میلیون نفر برای دریافت یارانه نقدی ثبت‌نام کرده‌اند.

طبق این اعلام محمد باقر نوبخت دولت ماهانه به سه هزار و 321 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا بتواند به 73 میلیون نفر متقاضی که برای دریافت یارانه ثبت‌نام کرده‌اند، یارانه 45 هزار و 500 تومانی پرداخت کند.

با حفظ روند فعلی که البته چند روز پیش معاون اول رئیس‌جمهور هم تاکید کرد که فعلا به متقاضیان یارانه داده می‌شود، اعتبار مورد نیاز برای یارانه سه فصل تابستان، پاییز و زمستان امسال بیش از 29 هزار و 889 میلیارد تومان می‌شود.

از سوی دیگر طبق آمار اعلام شده توسط محمدباقر نوبخت در نشست خبری 26 خرداد ماه امسال، در سه ماه ابتدایی سال جاری حدود 10 هزار و 400 میلیارد تومان به توزیع یارانه نقدی بین خانوارها اختصاص‌یافته است.

با این حساب در مجموع 12 ماهه امسال اعتباری که دولت برای پرداخت یارانه ممکن است صرف کند 40 هزار و 289 میلیارد تومان می‌شود.

این در حالی است که به گفته معاون اقتصادی وزیر اقتصاد و دارایی، در امسال دولت مجاز است از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، حدود 20 هزار میلیارد تومان علاوه بر 28 هزار میلیارد تومان (درآمد هدفمندی یارانه‌ها در سال 1392)، مجموعا به میزان 48 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند.

بررسی جزییات بودجه سال 93 نیز نشان می‌دهد که از این 48 هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی یارانه‌ها در امسال دولت مکلف است 100 میلیارد تومان را با اولویت کمک به بخش تولید، بهبود حمل‌ونقل عمومی و بهینه‌سازی مصرف انرژی در واحدهای تولیدی، خدماتی و مسکونی صرف کند.

همچنین 4.8 هزار میلیارد تومان برای تقویت نظام سلامت و دو هزار میلیارد تومان برای بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار در نظر بگیرد.

در کنار این ارقام نیز طبق تبصره 21 قانون بودجه مبلغ 42.5 هزار میلیارد تومان هم دولت باید به منظور پرداخت نقدی و غیرنقدی موضوع ماده 7 قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در نظر بگیرد.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد دولت در صورت تغییر ندادن روند فعلی پرداخت یارانه تا پایان سال در حالی باید بیش از 40 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت کند که طبق قانون بودجه بیش از 42 هزار میلیارد تومان برای پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی موضوع ماده 7 قانون هدفمند کردن یارانه‌ها درآمد خواهد داشت.

همچنین آن طور که در قانون هدفمندی یارانه‌ها آمده، در ماده 7 این قانون به دو بخش برای مصرف درآمدها اشاره شده است؛ یک بخش یارانه در قالب پرداخت نقدی و غیرنقدی با لحاظ کردن میزان درآمد خانوار نسبت به کلیه خانوارهای کشور به سرپرست خانوار است.

بخش دیگر هم مربوط به اجرای نظام جامع تأمین اجتماعی برای جامعه هدف از قبیل سه اقدام گسترش و تأمین بیمه‌های اجتماعی و خدمات درمانی، کمک به تأمین هزینه مسکن و مقاوم‌سازی مسکن و همچنین اجراء برنامه‌های حمایت اجتماعی است.