کدخبر: ۱۰۱۸۵۶ لینک کوتاه

دستور جدید دولت به وزارت نفت؛

گازوئیل یورو۴ می شود

هیات دولت با صدور مصوبه یا وزارت نفت را ملزم به عرضع گازوئیل کم گوگرد با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا تا ۱۰۷ روز آینده (آذر ماه سال ۹۳) کرده است و بر این اساس، گازوئیل ۸ کلانشهر تهران، کرج، اراک، مشهد، اهواز، اصفهان، شیراز و تبریز با استاندارد یورو ۴ توزیع خواهد شد.

به گزارش «اقتصادنیوز»، بعد از صحبت‌هایی که تاکنون در خصوص استاندارد کردن بنزین مطرح شده بود، حال نوبت به استاندارد کردن گازوئیل رسیده است. بر این اساس، هیات دولت مسئله استاندارد کردن گازوئیل را به صورت تکلیف به وزارت نفت ابلاغ کرده است.

طبق گزارشی که خبرگزاری مهر در این رابطه عنوان کرده، کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با انتقاد دوباره از کیفیت گازوئیل عرضه شده در سطح پایتخت، تاکید کرده است: گازوئیلی که در حال حاضر در جایگاه‌های سوخت توزیع می‌شود بین 500 تا 700 پی.پی.ام گوگرد دارد در حالی که که استاندارد آن بین 20تا 50 پی‌پی‌ام باشد.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با واکنش به این اظهار نظر، عرضه هر گونه گازوئیل پر گوگرد در سطح پایتخت را رد کرده است.

این دستور دولت در حالی صورت گرفته که پیش از این صحبت‌های بسیاری در خصوص استاندارد یورو4 بنزین مطرح شده بود تا جایی که برخی عنوان کرده بودند که بنزین وارد شده یورو4 نیست. حتی زمانی که بنزین یورو4 در سطح برخی کلانشهرها از جمله تهران توزیع شده بود، مسئله پاک بودن بنزین مطرح شده بود و کمتر مسئولی صحبت از یورو4 بودن بنزین می‌کرد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که این مسئله نشان دهنده یورو4 نبود بنزینی است که به این نام توزیع شده بود.