کدخبر: ۱۰۱۸۸۱ لینک کوتاه

مدیرکل پیشین افریقای وزارت خارجه:

توافق نهایی به معنای برچیده شدن یکباره تحریم ها نیست

مدیرکل پیشین افریقای وزارت خارجه با بیان اینکه اظهارات تیم هسته ای نشان دهنده آغاز روند نگارش توافق هسته ای است،گفت: اما نگارش توافق نهایی و دستیابی به این توافق به معنای برچیده شدن تمامی اشکال تحریمی نیست چرا که پروسه تحریم های عراق هم ۱۰سال بعد از حمله آمریکا به این کشور متوقف شد.

جاوید قربان اوغلی در گفت و گو با اقتصاد نیوز در رابطه با آخرین دور مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 در وین اظهار داشت:به نتیجه رسیدن این مذاکرات بستگی به عواملی دارد که در صورت تحقق آنها ما می توانیم شاهد برداشته شدن گام نهایی در توافق هسته ای ایران و 1+5 باشیم.

وی افزود:ابتدا اینکه طرفین به راهبرد برد-برد در توافق نامه ژنو پایبند باشند؛ایران پایبندی خود را نسبت به مفاد این توافق نامه نشان داده است.حال نوبت 1+5 است که حسن نیت خود را نشان دهد.

مدیرکل پیشین آفریقای وزارت خارجه تصریح کرد:علاوه براین بازرسی های آژانس نیز حاکی از پایبندی ایران به تمامی تعهدات خود است. اینکه از زمان اجرای توافق ژنو تا کنون به تعهدات خویش پایبند بوده و هیچ سرپیچی از مندرجات آن نداشته است.

وی گفت:در آنسوی ماجرا نیز شاهد هستیم که مقامات آمریکایی با درک میزان اهتمام ایران برای دستیابی به توافق، خود برای حصول نتیجه وارد عمل شده اند که مقاله اخیر وزیرخارجه این کشور در روزنامه واشنگتن پست نیز بر آن دلالت دارد.

به گفته  قربان اوغلی البته تنها تلاش آمریکایی ها برای دستیابی به توافق کافی نیست و ما باید شاهد اجماع کلیه اعضای گروه 1+5 باشیم تا اقدام فرانسه در توافق ژنو در وین نیز تکرار نشود.

وی همچنین با اشاره به فشارها و لابی های صهیونیست ها برای تاثیرگذاری بر مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 متذکر شد: ما باید مراقب تحرکات تل آویو و کشورهایی که از عادی سازی پرونده هسته ای ایران خشنود نیستند،هم باشیم.

مدیرکل پیشین آفریقای وزارت خارجه تصریح کرد:ماراتن نفسگیری تا دستیابی به توافق در جریان است و با توجه به اظهارات اعضای تیم هسته ای ایران در مورد تک تک مفاد توافق نهایی باید به اجماع رسید تا مشکلی حقوقی ایجاد نشود.

وی اظهار داشت: البته ما با خوشبینی زیاد به دستیابی به توافق امیدوار هستیم اما این خوشبینی نباید منجر به ایجاد توقع شود.

قربان اوغلی معتقد است که حضور تیم پرشمار آمریکایی در مذاکرات وین حاکی از تمایل کاخ سفید برای برداشتن گام نهایی مذاکرات است و این تمایل علاوه بر مقامات آمریکایی در مذاکره کننده ارشد 1+5 نیز وجود دارد چرا که اشتون مایل است پیش از پایان دوران ماموریت خود به توافق با ایران برسد.