کدخبر: ۱۰۱۸۸۷ لینک کوتاه

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح کرد:

ورود نهاد ها و افراد خاص به خودروسازی مسدود می شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از طرح ایجاد قطب سوم خودرو سازی در مجلس خبر می دهد و می گوید: برای ایجاد خصوصی سازی در کشور باید این اتفاق بی افتد هر چند بعضی از نهادها یا افراد جلوی خصوصی سازی در این بخش را می گیرند، چرا که صنعت خودرو سازی نهاد پولسازی است و بقای این افراد در دخالت در این بخش است.

حسین گروسی نماینده مجلس نهم و عضو کمیسیون صنایع و معادن در گفت و گو با اقتصاد نیوز می گوید برای جلوگیری از نفوذ و دخالت افراد و نهادهای خاص در صنعت خودرو سازی باید خصوصی سازی به طور واقعی را در دستور کار قرار دهیم و مجلس و دولت باید نقش نظارتی داشته باشند تا دخالتی. گروسی که نماینده دور هشتم مجلس نیز بوده است همواره از اهمیت ندادن به رشد و گسترش خصوصی سازی در کشور گله مند بوده است. او نماینده مردم شهریار، شهرقدس و ملارد در مجلس است. متن کامل این گفت و گو را در ادامه می خوانید:
 
*برای رقابتی شدن بازار خودرو در داخل کشور چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟

در دور گذشته مجلس این موضوع را مطرح کردیم اما به طور جدی باید استانداردهای لازمی که در دنیا مرسوم است را رعایت کنیم و به اجرا بگذاریم و قبل از همه اینها بسیار مهم است که به بحث سوخت خودرو ها بپردازیم چرا که سوخت عامل مهم دیگری در ایجاد بازار با ثبات و رقابتی برای کشور است. همچنین لازم است برنامه ای هدفمند و ریشه ای طرح شود تا هم امروز از آن استفاده شود و هم در آینده. اینطور نباشد که در دوره ای این برنامه مد نظر قرار داده شود و در دوره ای کنار گذاشته شود. مورد دیگر برای رقابتی کردن بازار خودرو در ایران قیمت تمام شده خودرو ها است. متاسفانه سایت های اضافی خودرو که ایجاد شده است باعث شده که قیمت خودرو بالا برود. انتظار ما این است سایت هایی که زیان ده هستند و یا هزینه تمام شده خودرو را بالا می برند یا حذف شوند یا به طور صحیح مدیریت شوند. به طور کلی بگویم اگر قرار است در کشور خودرو سازی به معنای واقعی کلمه داشته باشیم، باید سه اصل را رعایت کنیم، یک قیمت تمام شده، دوم کیفیت و سوم استفاده از فناروی های روز و نوین است. اگر این سه اصل را رعایت نکنیم خودرو سازی نمی تواند رقابتی شود و برای تحقق این موضوع باید سند توسعه خودرو را مد نظر قرار دهیم.

*آیا مجوز قیمت گذاری خودرو باید در اختیار تولید کنندگان باشد یا در اختیار بازار؟

اعتقاد من این است که عرضه و تقاضا قمیت را تعیین می کند و فرقی نمی کند قیمت گذاری در اختیار چه فرد یا نهادی باشد. زمانی که عرضه و تقاضا تنظیم شد بازار دقیقا قیمت را متعادل می کند و شخص یا نهادی نمی تواند بیشتر از آن عرضه بکند. در این راستا ما ابتدا برای اینکه مشکل قیمت گذاری خودرو را حل کنیم باید میزان مصرف داخل که حدود یک میلیون است تامین شود. 
در دو سال گذشته هر شخصی آمد به خود حق دخالت و قیمت گذاری داد و در آخر هم نتیجه ای در بر نداشت. چرا؟ چون بحث عرضه و تقاضا بهم ریخته شد و هیچ نهادی به آن توجه نداشت. تولید خودروی کشور نسبت به سال2011  حدود50 درصد کاهش پیدا کرده است و باید در جهت جبران سرمایه گذاری در این بخش قدم برداریم. حال توصیه من این است که در جهت بهبود این شرایط دولت اگر قصد دارد تسهیلاتی به خودرو سازان بدهد، اول با آنها جلسه ای بگذارد و مشکلاتشان را دریافت کند و طبق مشکلات مطرح شده برنامه ریزی شود. 

*در طول سالهای گذشته شاهد بوده ایم که صنعت خودرو سازی بین افراد و نهاد های خاص دست به دست شده است و همواره آنها بوده اند که برای خودرو سازی تصمیم گرفته اند؟

راه کار مقابله با این امر خصوصی شدن به طور واقعی است. با خصوصی سازی دخالت ها به حداقل می رسد. البته طبیعی است که همان افراد یا نهادها جلوی خصوصی سازی را می گیرند چرا که دوست دارند دخالت ها ادامه پیدا کند چون خودرو سازی نهاد پولسازی است و اگر حوزه دخالت خود را کاهش دهند انبوهی از سرمایه را ار دست می دهند. در صورتی که دخالت ها ادامه دار باشد نباید انتظار کیفیت داشته باشیم .

*در مجلس چه اقداماتی برای مقابله با این موضوع صورت گرفته است؟

به طور جدی ما در مجلس پیگیر خصوصی سازی هستیم و حتی این موضوع را مطرح کرده ایم که اگر لازم است قطب سوم خودرو سازی در کشور تاسیس شود تا بتوانیم بحث رقابت را بیشتر کنیم.

*فکر می کنید می شود جلوی افزایش نفوذ و دخالت افراد و نهادها در بخش خودرو سازی را گرفت؟

از دولت تدبیر و امید انتظار داریم که برای تحقق این امر در انتخاب مدیران و افراد دقت کند و افراد توانمندی را بر سر کار بیاورد. همچنین امیدوارم با روی کار آمدن افراد توانمند و مدبر، مجلس و دولت نقش نظارتی داشته باشند تا نقش دخالتی.