کدخبر: ۱۰۱۹۱۱ لینک کوتاه

مولایی:

مباحث حقوق بشری در مذاکرات هسته ای جایی ندارد

یک حقوقدان روابط بین الملل معتقد است که ۱+۵ تمایلی به طرح موضوعات سیاسی در وین ۶ ندارد و بحث های غیر فنی و تکنیکال در این مذاکرات مطرح نمی شود.

یوسف مولایی در گفت و گو با اقتصاد نیوز در رابطه با روند آخرین دور از مذاکرات ایران و 1+5 اظهار داشت:مذاکرات وین 6 تماما به بحث های فنی و تکنیکال اختصاص دارد و به موضوعات حقوقی و سیاسی در رده های بعدی این گفت و گوها رسیدگی می شود.

وی همچنین در رابطه با امکان بررسی موضوعات مرتبط با مباحث حقوق بشری در نشست هسته ای ایران و 1+5 گفت:طرح این موضوع حساسیت زیادی به دنبال دارد و می تواند مذاکرات را از ماهیت اصلی خود خارج سازد.

وی افزود:برهمین اساس معتقدم که نه ایران و نه 1+5 تمایلی برای طرح مباحث مذکور در خلال مذاکرات هسته ای ندارند.

این حقوقدان روابط بین الملل تاکید کرد:اصرار 1+5 برای طرح مباحث سیاسی در وین 6 می تواند منجر به بدبینی ایران نسبت به تمایل واقعی غرب از مذاکره با ایران شود.
وی ادامه داد:قطعا بحث های سیاسی در اولویت مطالبات 1+5 و ایران نیست و به لحاظ تکنیکال نیز نشست هسته ای محل طرح موضوعاتی چون وضعیت حقوق بشر ایران نخواهد بود.

مولایی تاکید کرد: البته ممکن است نهادهایی چون کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل درخواست طرح موضوعات مرتبط با حوزه کاری خود را داشته باشند آنچنانکه با آغاز مذاکرات وین 6 نیز اینچنین کردند اما این موضوع به معنای الزام طرفین مذاکره کننده برای پرداختن به آن نیست.

وی تاکید کرد:کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل باید از هر فرصتی برای ارتقای موضوع حقوق بشر استفاده کند چرا که بازتاب دهنده افکار جامعه مدنی است اما با توجه به حساسیت مذاکرات هسته ای ایران و تمایل طرفین مذاکره کننده برای سرو سامان دادن به این بحث گمان نمی کنم عزمی برای طرح موضوعات خارج از چارچوب در وین 6 وجود داشته باشد.