کدخبر: ۱۰۱۹۳۵ لینک کوتاه

موسسه بین المللی تحقیقات برنج اعلام کرد

کاهش۷۵درصدی مصرف آب با روش AWD

محققان موسسه بین المللی تحقیقات برنج (IRRI) معتقدند روش آبیاری برنج به صورت تناوب خشکی و رطوبت (AWD) به جای کشت غرقابی می تواند میزان آب مصرفی برای تولید را تا ۷۵ درصد کاهش دهد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فائو کاربرد روش آبیاری تناوب خشکی و رطوبت ( AWD) می‌تواند میزان آب مصرفی برای تولید هر کیلوگرم شالی را تا 500 لیتر کاهش و به 7000 لیتر برای هر کیلو برساند.
درحالی که روش سنتی غرقابی برنج در این روش به‌طور متناوب مزارع زهکشی و غرقاب می‌گردند تا آب موردنیاز به میزان کافی و در زمان معین به گیاه برسد.

براساس این گزارش در ویتنام برنج‌کاران با استفاده از این روش موفق به افزایش تولید نیز شده اند؛ زیرا در این روش خوابیدگی ساقه‌های گیاه (Lodging) در اثر بارندگی های سنگین کاهش و همچنین رشد خوشه‌ها نیز بهتر شده و از طرف دیگر بوجود آمدن شرایط مساعد در مزارع هزینه کارگر و ماشین آلات برداشت را نیز کاهش می دهد.
روش متناوب خشکی و رطوبت (AWD) سبب کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای بویژه متان از مزارع برنج نیز می‌شود.

براین اساس محققان موسسه بین‌المللی تحقیقات برنج به تولبدکنندگان فیلیپین پیشنهاد می‌دهد: به دنبال وقوع پدیده ال نینو که معمولا با کاهش مقدار و مدت زمان بارندگی همراه است ومزارع برنج فیلیپین با کمبود آب برای آبیاری مواجه خواهند شد؛ روش متناوب خشکی و رطوبت است.