کدخبر: ۱۰۱۹۶۵ لینک کوتاه

کاهش قیمت نفت برنت به ۱۰۹ دلار

قیمت نفت خام که در روزهای گذشته به زیر ۱۱۱ دلار مانده بود، امروز باز هم کاهش یافت و با سقوط به زیر ۱۱۰ دلار روی نرخ ۱۰۹ دلار و ۹۷ سنت ایستاد.

 به گزارش «اقتصادنیوز»، طبق نرخ‌هایی که سایت خبری بلومبرگ اعلام کرده است، قیمت نفت خام برنت در حالی به 109 دلار رسیده که قیمت نفت دبلیو‌تی‌آی(نفت وست تگزاس اینترمیدیت) نیز با کاهش قیمت روبرو بود. این نرخ نفت امروز با چند سنت کاهش به 103 دلار و 43 سنت رسید.

همچنین آخرین قیمتی که برای سبد نفتی اوپک اعلام شده بود نیز روی عدد 107 دلار و 34 سنت ایستاده بود که نسبت به روزهای قبل‌تر، افزایش را نشان می‌داد.

در روزهای گذشته تحلیل‌های مختلفی برای این کاهش قیمت عنوان شده اما شاید بتوان مهم‌ترین آن را مربوط به تصمیم لیبی دانست که دوباره صادرات نفت خود را از سر گرفته است. با این حال، برخی از کارشناسان معتقدند که ناآرامی‌های اخیر عراق در این مسئله بی‌تاثیر نبوده است. هرچند که برخی دیگر این احتمال را به کلی منتفی می‌دانند.

خبرگزاری ایسنا نیز دیروز در گزارشی خبر داده بود که با توافق بین دولت و شورشیان لیبی، انتظار می‌رود که فعالیت دو پایانه نفتی شرق این کشور از سر گرفته شود و حدود 500 هزار بشکه از نفت لیبی از آنها صادر ‌شود.