کدخبر: ۱۰۲۰۰۰ لینک کوتاه

در سه ماهه امسال صورت گرفت

۵۸درصد سفرهای جاده ای با اتوبوس انجام شد

طی سه ماهه ابتدای امسال ۱۰۳ هزار مسافر توسط ۱۰ هزار دستگاه وسیله نقلیه مسافری از کشور خارج شدند که سهم اتوبوس ۵۸ درصد، مینی بوس دو درصد و سواری ۴۰ درصد بوده است. همچنین بیشترین تردد وسایل نقلیه مسافری در مرزهای دوغارون و بیله سوار بوده است.

به گزارش " اقتصادنیوز " به نقلل از ایسنا، فرامرز مداح - مدیرکل دفتر فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای - گفت:  طی سه ماهه امسال در مجموع 10 میلیون و 444 هزار تن کالاهای نفتی و غیرنفتی از مرزهای زمینی و آبی وارد و 15 میلیون و 678 هزار تن کالا از مرزهای کشور صادر شده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته میزان واردات 17 درصد افزایش و صادرات کالا شش درصد افزایش داشته است.

وی افزود: در پی اقدامات وزارت راه‌ و شهرسازی در زمینه بهبود زیرساخت‌های حمل‌ و‌ نقل‌ و تسهیل در امر صادرات و ترانزیت کالا از مرزهای جاده‌ای کشور با همکاری و توانمندی بخش‌های خصوصی و حمایت‌های لازم از سوی دولت روند صادرات در سطح خوبی رو به رشد بوده است.

به گفته وی از مجموع کالاهای صادر شده 22 درصد کالای نفتی و 78 درصد کالای غیرنفتی بوده و از مجموع کالاهای وارد شده شش درصد کالاهای نفتی و 94 درصد کالای غیرنفتی بودند.

مداح با اشاره به اینکه از مجموع واردات و صادرات، سهم جاده هشت درصد، راه‌آهن دو درصد و سهم دریا 90 درصد است، افزود: از مجموع کالاهای صادر شده، میزان یک میلیون و 749 هزار تن کالا از طریق مرزهای جاده‌ای از کشور خارج و میزان 371 هزار تن کالا از طریق مرزهای جاده‌ای به کشور وارد شده است.

وی در زمینه عملکرد مرزهای جاده‌ای در واردات کالا به کشور اظهار کرد: از میان مرزهای جاده‌ای کشور، مرز بازرگان با سهم 61 درصدی فعال‌ترین مرز در زمینه واردات کالا به کشور به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای آستارا و میرجاوه به ترتیب با 16 و 11 درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی افزود: عملکرد مرزهای جاده‌ای در زمینه صادرات کالا از کشور نشان می‌دهد، مرز بازرگان با 24 درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای دوغارون با 15 درصد و آستارا با 14 درصد قرار دارند.

مدیرکل دفتر فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات با بیان این که سهم کامیون‌های ایرانی در صادرات کالا 59 درصد و در جابجایی واردات کالا 45 درصد بوده است، افزود: از مجموع کالاهای صادر شده بیشترین میزان به کشورهای افغانستان و ترکیه و از مجموع کالاهای وارد شده بیشترین میزان از کشورهای ترکیه و آذربایجان بوده است.

وی با اشاره به این که طی مدت مذکور، 58 هزار نفر مسافر توسط 6300 دستگاه وسیله‌نقلیه مسافری وارد کشور شدند، افزود: در جابجایی این مسافران سهم اتوبوس 45 درصد، مینی‌بوس شش درصد و سواری 49 درصد است.

همچنین تعداد 103 هزار نفر توسط 10 هزار دستگاه وسیله‌نقلیه مسافری از کشور خارج شدند که سهم اتوبوس 58 درصد، مینی‌بوس دو درصد و سواری 40 درصد بوده است.

مداح درخصوص آمار تردد وسایل‌نقلیه مسافری در مرزهای کشور گفت: در مدت مذکور، بیشترین تردد وسایل‌نقلیه مسافری در مرزهای دوغارون با 31 درصد و بیله‌سوار با 18 درصد بوده است.

وی خاطر نشان کرد: از مجموع مسافران وارد شده به کشور 31 هزار نفر مسافر خارجی و 27 هزار نفر مسافر ایرانی بوده و از مجموع مسافران خارج شده از کشور 40 هزار نفر مسافر خارجی و 63 هزار نفر مسافر ایرانی از مرزهای جاده‌ای کشور خارج شدند.