کدخبر: ۱۰۲۰۲۴ لینک کوتاه

افزایش سرمایه بانک ها، مرهم زخم های تولید

همزمان با تدوین لایحه حمایت از تولید به منظور حمایت از تولیدکنندگان، افزایش سرمایه بانک ها به عنوان یکی از بندهای مهم آن مطرح شده و کارشناسان و نمایندگان مجلس بر آن تاکید کردند، با این حال آیا افزایش سرمایه بانک ها به داد تولید می رسد؟

به گزارش اقتصاد نیوز، در سال‌های اخیر به ویژه بعد از اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها و افزایش هزینه‌های تولید و در حالی که هیچ حمایت یارانه‌ای از آن انجام نشد بخش‌های تولیدی با کاهش نقدینگی مواجه شده و در برخی موارد به دلیل ناتوایی تامین منابع برای جبران هزینه‌های خود به سمت رکود و حتی ورشکستگی و تعطیلی پیش رفتند که در این حین تعدادی نیز شغل خود را از دست دادند.

این در حالی است که بانک ها نیز به دلیل کمبود منابع که بخشی از آن متوجه معوقات 80 تا 100 هزار میلیارد تومانی بانکی بود قادر به تامین منابع و ارائه تسهیلات به بنگاه‌های تولیدی نبوده  یا در برخی مواقع تسهیلات به طور متوازنی بین تولیدکنندگان توزیع نشد.

بنابر گزارش ایسنا، اما همزمان با تدوین لایحه حمایت از تولید به منظور حمایت از تولیدکنندگان، افزایش سرمایه بانک‌ها به عنوان یکی از بندهای مهم آن مطرح شد و کارشناسان و نمایندگان مجلس بر آن تاکید کردند.

براین اساس در روزهای اخیر  شاپور محمدی، معاون اقتصادی وزارت اقتصاد نیز با ابراز امیدواری نسبت به اینکه مشکل نقدینگی تولیدکنندگان از طریق افزایش سرمایه‌های بانکی حل شود عنوان کرد که اکنون افزایش سرمایه بانک‌ها در دستور کار دولت است.

در عین حال کارشناسان و برخی مدیران بانکی نیز  معتقدند که اگر سرمایه بانک‌ها به طور منطقی افزایش یافته و منابع بیشتری برای ارائه تسهیلات به بنگاه‌های تولیدی فراهم شود، آنگاه با افزایش سرمایه در گردش واحدهای تولیدی نه‌تنها این بخش از رکود خارج شده بلکه در ادامه به رشد اقتصادی و کاهش رکود اقتصادی خواهد انجامید.

در همین رابطه غلامحسین نقی نتاج ، مدیر  عامل بانک مهر اقتصاد پیشنهاد مطرح شده مبنی بر افزایش سرمایه بانک‌ها را از اقدامات مثبت بانک مرکزی عنوان کرد.

وی در مورد چگونگی تامین سرمایه نیز با بیان این‌که طبیعی است که هر چه سرمایه‌ و آورده بانک‌ها بیشتر باشد ظرفیت جذب سپرده آنها افزایش می‌یابد، گفت: این که یک بانک آورده سهامدارانش حداقل بوده و فقط بخواهد از طریق آورده سپرده‌گذاران امور بانکی را اداره کند از نظر شاخص‌های اقتصادی به ویژه ریسک ورشکستگی نگران کننده خواهد بود.

 نتاج با بیان اینکه بانک مرکزی به خوبی در حال مدیریت و نظارت بر افزایش سرمایه بانک‌هاست یادآور شد: بانک مرکزی تاکید می‌کند که اگر بانک‌ها می‌خواهند ظرفیت جذب سپرده خود را افزایش دهند باید آورده سهامداران را نیز بالا ببرند؛ بنابراین اگر سهامداران برخی بانک‌ها توان افزایش سرمایه ندارند یا باید ظرفیت جذب سپرده خود را تثبیت کنند و مانع افزایش آن شوند  یا اینکه به دنبال روش‌های دیگری مثل ادغام  یا جذب باشند.

با توجه به اعلام اخیر وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر انجام مراحل پایانی تدوین لایحه حمایت از تولید و ارائه به مجلس به نظر می رسد که افزایش سرمایه بانک ها و بررسی و تعیین سازو کارهای آن نیز به زودی در دستور کار بانک مرکزی قرار گیرد.