کدخبر: ۱۰۲۰۳۸ لینک کوتاه

معاون وزیر صنعت خبر داد:

رونمایی از بسته حمایتی صنایع کوچک

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه دولت برای خروج صنایع کوچک از رکود گفت: صنایع کوچک در قالب سه اولویت بندی مورد حمایت دولت قرار می گیرند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر،  محمدعلی سیدابریشمی گفت: عمده واحدهایی که در شهرک های صنعتی مستقر هستند، صنایع کوچک به شمار می روند و متعلق به بخش خصوصی هستند؛ اما در سال های اخیر، متاسفانه توجه کافی به واحدهای صنعتی کوچک صورت نگرفته و به مرور با مشکلاتی که در رابطه با ورود کالاهای رقیب و رقابت با شرکت‌های بزرگ وجود دارد، دچار مشکل شده‌اند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: مشکل اساسی که هم‌اکنون این واحدها با آن روبرو هستند، موضوع نقدینگی است؛ به نحوی که 71 درصد واحدهای موجود در شهرک‌های صنعتی، منتهی به نیاز به نقدینگی دارند.

وی تصریح کرد: تلاش دولت در جهت این است که بعد از حل مساله تورم، مشکل رکود را در رابطه با این واحدها در کنار تامین نقدینگی حل کند، به نحوی که با استفاده از ظرفیت‌های صندوق توسعه صنایع کوچک و بانک‌ها بتوان این نیاز را تامین کرد.

سیدابریشمی ادامه داد: در این راستا صنایع کوچک دسته‌بندی شده‌اند که بر اساس این دسته‌بندی مشخص شده، از 62 هزار واحد مستقر در شهرک‌های صنعتی، 31 هزار واحد به بهره‌برداری رسیده است؛ اما حدود 5400 واحد از این صنایع، به خصوص در فاصله سال‌های 84 تا 91 متوقف شده‌اند.

وی اظهار کرد: اولین برنامه برای خروج واحدهای تولیدی از رکود، راه‌اندازی و به دور تولید آوردن آن واحدهایی است که محصولات رقابتی دارند و قابل عرضه به بازار هستند و بنابراین اولین برنامه ما برای خروج از رکود این واحدها است.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن، مرحله بعد خروج از رکود برای واحدهایی است که هم اکنون با زیر 50 درصد ظرفیت کار می‌کنند و امکاناتی باید برای آنها فراهم شود تا بتوان 20 درصد آنها را به شرایط عادی باز گرداند.

وی تصریح کرد: اولویت بعدی 30 هزار واحدی است که هم اکنون در قالب قرارداد با سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، سرمایه‌گذاری را آغاز  کرده‌اند؛ در واقع این واحدها نیاز دارند که از تسهیلات بانکی برای تامین ماشین‌آلات و تکمیل ساخت و ساز در شهرک‌ها استفاده کنند.

سیدابریشمی خاطرنشان کرد: برنامه این است که این واحدها را که بالای 50 درصد ساخت‌وساز را انجام داده‌اند و پروژه هایشان پیشرفت دارد به بهره‌برداری برسانیم.