کدخبر: ۱۰۲۰۵۳ لینک کوتاه

افخم:

مذاکره می کنیم اما نه به هر قیمتی

سخگوی وزارت امور خارجه با اشاره به برگزاری مذاکرات وین ۶ گفت: تفاهماتی انجام شده ولی در عین حال اکنون به موضوعاتی رسیدیم که اختلاف نظرهای اساسی وجود دارد. اما گفت وگوهای فشرده، سخت و جدی در مذاکرات جریان دارد.

به گزارش  اقتصاد نیوز و به نقل از ایسنا، مرضیه افخم درباره ششمین دور مذاکرات وین و اظهارات برخی دیپلمات ها مبنی بر وجود شکاف ها میان اعضای مذاکره کننده، گفت: گفت وگوها از یازدهم تیرماه شروع شده و ما اعلام کردیم که آماده هستیم که تا پایان تیرماه و حتی فراتر از آن برای رسیدن به نتیجه عادلانه، پایدار و منطقی گفت وگو کنیم.

وی ادامه داد: هیات ایرانی برای مذاکرات به وین رفته و این پروسه ادامه دارد. در این پروسه تقریبا ما از موضوعات آسان به موضوعات سخت حرکت کردیم. موضوعات اینگونه دسته بندی شد و به تدریج و به طور مرحله ای بخش هایی قابل تفاهم بوده و طرفین دیدگاه نزدیکی داشتند.

افخم با بیان اینکه مذاکرات پیشرفت داشته اما این پیشرفت کند بوده است، گفت: امیدواریم با واقع بینی نسبت به برنامه صلح آمیز هسته ای ایران طرف مقابل تصمیمی عاقلانه اتخاذ کند و همان تصمیم دشواری که اعلام می کنند از سوی آنها اتخاذ شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره احتمال حضور وزرای خارجه کشورهای مذاکره کننده، گفت: بخش زیادی از این پیوستن، اطلاع از روند مذاکرات و تداوم رایزنی ها خواهد بود. ما مصمم هستیم که توافق حاصل شود اما نه به هر قیمتی. از سوی دیگر آمادگی داریم که گفت وگوها را ادامه دهیم. گفت وگوها با جدیت ادامه دارد و امیدواریم در مقطع اعلام شده بتوانیم به یک توافق پایدار، منطقی و عادلانه برسیم. هدف ما فقط بحث زمان نیست بلکه دستیابی به توافق مورد نظر است.

افخم در پاسخ به سوال دیگری درباره آخرین تحولات در افغانستان و اینکه گفته می شود احتمال بروز جنگ داخلی در این کشور به دلیل نتایج انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد، گفت: ما همه طرف های افغانستان را به خویشتنداری دعوت می کنیم. افغانستان نیاز به آرامش و ثبات دارد و باید از همه راهکارها و ابزارهای قانونی برای رسیدن به یک راه حل استفاده شود. در عین حال خویشتنداری طرفین در این مساله بسیار مهم است.

وی ادامه داد: از نظر جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که قریب به هزار کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد امنیت، ثبات و انسجام و وحدت ملی افغانستان بسیار اهمیت داشته و امر یحیاتی است. در مراحل انتخابات از نظر ما مطالبات برحق نامزدها باید رسیدگی شود و به صورت شفاف به تخلفات انتخاباتی رسیدگی شود و به آرای مردم افغانستان احترام بگذاریم. در عین حال هنوز این فرآیند نهایی نشده است و تا زمان نهایی شدن آن همه طرف ها کاملا با حساسیت خویشتنداری کنند و شرایط آرام و باثبات را حفظ کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: ما معتقد هستیم موفقیت آینده افغانستان در گرو ثبات، آرامش و تشکیل دولت فراگیر خواهد بود و امیدوار هستیم آرای مردم افغانستان چنین آینده ای را رقم بزند.