کدخبر: ۱۰۲۰۷۱ لینک کوتاه

وجود ۳ میلیون مسکن غیر مقاوم روستایی

به گفته معاون امور بازسازی ومسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، در حال حاضر سه میلیون و ۲۷۰ هزار واحد مسکن روستایی در کشور غیر مقاوم است. 

به گزارش " اقتصاد نیوز" عزیزالله مهدیان ‌با اشاره به وجود پنج میلیون و 200 هزار واحد مسکن روستایی در کشور به ایسنا گفته است واحد هایی که در طول 10 سال گذشته در سطح کشور در روستاها ساخته شده‌اند دارای مقاومت مناسبی در برابر خطرات احتمالی هستند. تعریف از واحد غیر مقاوم واحدی است که سازه ندارد.

وی افزود: تا به امروز یک میلیون و 700 هزار واحد مسکن روستایی در روستاهای بیش از 20 نفر خانوار مقاوم‌سازی شده است و هر ساله 200 هزار واحد مسکن روستایی به طور متوسط مقاوم‌سازی می‌شود.

مهدیان گفت : استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و فارس از جمله استان‌های آسیب‌پذیر محسوب می‌شوند، چرا که تعداد جمعیت و تعداد روستاها در این استان‌ها زیاد است و این باعث شده  که این استان‌ها تعداد بیشتر واحدهای مسکونی روستایی غیر مقاوم را به خود اختصاص دهند.

به گفته وی، استان‌های اصفهان، قم و تهران دارای کمترین واحدهای مسکونی غیر مقاوم هستند. هر ساله 50 هزار واحد مسکونی در مقابل حوادث طبیعی دچار خسارت می‌شود که در طول هشت سال گذشته 330 هزار واحد مسکن روستایی پس از حادثه، بازسازی و مقاوم‌سازی شده است.

معاون امور بازسازی ومسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از فعالیت 14 هزار متخصص مهندس مربوطه در موضوع نظارت بر ساخت و سازهای بنیاد مسکن خبر داد و گفت: این افراد زیر مجموعه نظام مهندسی هستند و به روند ساخت و ساز به طور دقیق نظارت دارند.