کدخبر: ۱۰۲۰۹۸ لینک کوتاه

عملکرد بازار سهام در هفته اخیر

بورس کمی جان گرفت

در معاملات هفته گذشته پتروشیمی ها و خودرویی ها لیدر بازار بودند و با رشد قابل توجه معاملاتشان تا حدودی رونق را به بازار سهام بازگردانند.

به گزارش اقتصاد نیوز، دماسنج بازار سهام در معاملات هفته‌ای که گذشت پس از مدتها نه‌تنها برمدار مثبت چرخید بلکه با ثبت بازدهی 3.6 درصدی تا حدودی سهامداران تالار شیشه‌ای را نسبت به بازگشت دوره رونق بورس امیدوار کرد.

شاخص بورس که در هفته‌های گذشته در بین کانال 70 هزار واحدی تا 71 هزار واحدی در رفت‌وآمد بود و بیم آن می‌رفت تا به قله 60 هزار واحدی سقوط کند، با انتشار اخبار  مثبت از صنایع به ویژه پتروشیمی‌ها تغییر جهت داد و با رشد قابل توجهی از دو کانال پرید و وارد کانال 73 هزار واحدی شد.

در مجموع در  معاملات هفته گذشته پتروشیمی‌ها و خودرویی‌ها لیدر بازار بودند و با رشد قابل توجه معاملاتشان تا حدودی رونق را به بازار سهام بازگردانند.

تغییر مبنای تعیین قیمت محصولات پتروشیمی از ارز مبادله‌ای به ارز آزاد، به همراه تعامل مسوولان سازمان بورس با دولت و مجلس و البته مصوبه افزایش اعتبار توسط کارگزاران به مشتریان بر اساس 10 برابر حقوق صاحبان سهام‌ و انتشار خبرهای مثبت از پیشروی مذاکرات هسته‌ای هفته پررونقی را برای سهامداران بعد از ماه‌ها رقم زد.

اگرچه در روز آخر معاملات هفته گذشته اعلام مخالفت رئیس جمهور با افزایش قیمت شرکت‌های خودروسازی به دلیل پایین بودن کیفیت شان نسبت به خودروهای خارجی باعث شد تا صف خودرویی‌ها جمع شود و در ادامه سهام این شرکت‌ها با کاهش قیمت مواجه شد. با این حال عملکرد تالار شیشه‌ای پس از ماه‌ها رکود، در هفته اخیر قابل توجه بود.

  در معاملات هفته‌ای که گذشت سه هزار و 250 میلیون سهم به ارزش 9 هزار و 616 میلیارد ریال در 273 هزار و 701 دفعه معاملاتی مورد معامله قرار گرفت و ارزش و حجم معاملات با رشد 63 و 33 درصدی نسبت به هفته قبل مواجه شد.

بدین ترتیب در پایان معاملات هفته گذشته بر خلاف هفته‌های قبل دفعات معاملات 71 درصد و تعداد خریداران نیز با رشد 66 درصدی مواجه شد و به 74 هزار و 959 خریدار رسید. همچنین شاخص فرابورس نیز با رشد قابل توجهی مواجه شد.

در  این بین هنوز هم بازار سرمایه با چالش اصلی کمبود نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کند. اگرچه دولت و مجلس سعی کرده‌اند با برخی از مصوبات و رایزنی‌ها مانع ادامه ریزش بازار شوند اما تا زمانی که مشکل کمبود نقدینگی شرکت‌ها حل نشود به زعم کارشناسان  نمی‌تواند به این رشد مقطعی دلخوش کرد.