کدخبر: ۱۰۲۰۹۹ لینک کوتاه

معاون اسبق وزارت جهاد کشاورزی:

کشاورز زاده های ما هم بی سوادند / وزارت کشاورزی پایش را از کفش وزارت علوم خارج کند

معاون اسبق تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به بی سواری بخش اعظم کشاورزان و کشاورز زاده ها، از روند موجود ترویج کشاورزی انتقاد و عنوان کرد: وزارت جهاد کشاورزی به جای وارد شدن در حیطه عملکرد وزارت علوم و ارائه مدرک دانشگاهی به آموزش کشاورزان بی سواد بپردازد.

علی آهون‌منش در گفت‌وگو با اقتصادنیوز در خصوص عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در حوزه ترویج و آموزش کشاورزی گفت: در هشت سال اخیر آموزش غیررسمی در بخش کشاورزی  جای خودش را با آموزش‌های رسمی و مدرک‌دار عوض کرده است.

وی گفت: الان وزارت جهاد کشاورزی کاری را در بخش آموزش انجام می‌دهد که وزارت علوم و دانشگاه‌های آزاد انجام می‌دهند؛ این درحالی است که وظیفه جهاد کشاورزی ترویج کشاورزی است.

آهون‌منش با اشاره به اینکه به این وزارتخانه چه ارتباطی دارد که لیسانس بدهد یا ندهد، افزود: الان این وزارتخانه با پول دانشجو می‌گیرد و به دانشجویانش مدرک لیسانس، فوق لیسانس  یا دکتری می‌دهد. در واقع به جای اینکه ترویج و آموزش در این بخش تقویت کند؛ ممردرآمدی جدید برای خود ایجاد کرده است.

وی تاکید کرد: ما امروز نیاز به مدرک کشاورزی نداریم، چون 180 هزار نفر فارغ‌‌التحصیل کشاورزی بیکار داریم. ما باید بر روی موضوع ترویج کشاورزی کار کنیم چون بخش اعظم کشاورزان و کشاورز زاده‌های ما بی‌سواد هستند.