کدخبر: ۱۰۲۱۳۹ لینک کوتاه

روز بدون پلاستیک با پلاستیک

حسین آخانی، کارشناس محیط زیست اظهار کرد: در سه سال گذشته شهرداری به رغم تبلیغات زیادی که انجام داده در میادین شهر عملکرد بسیار ضعیفی در توزیع کیسه های بدون پلاستیک داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز سه سال از نامگذاری روز بدون پلاستیک می‌گذرد؛ اما آن طور که برخی کارشناسان می‌گویند هنوز از دید فعالان محیطی زیستی این نامگذاری تاثیر بارزی بر شیوه مصرف ایرانی‌ها نگذاشته است. حتی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سازمان‌های میوه و تربار تهران و شهرهای بزرگ کشور نیز کمتر تغییری در شیوه توزیع محصولات با کیسه‌های پلاستیکی دیده می‌شود. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شد در استان تهران کیسه‌ پارچه‌ای یا کاغذی جایگزین کیسه‌های پلاستیکی شود؛ چون محمدهادی حیدرزاده، رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران روز بدون پلاستیک را نامگذاری کرده بود.

حسین آخانی، کارشناس محیط زیست با نقد عملکرد مسولان سازمان‌ میادین شهرداری تهران به اقتصادنیوز گفت: در سه سال گذشته شهرداری به رغم تبلیغات زیادی که انجام داده در میادین شهر عملکرد بسیار ضعیفی در توزیع کیسه‌های بدون پلاستیک داشته است.

وی افزود:اکنون میادین شهرداری تهران از انواع پلاستیک اشباع است؛ درحالی که اگر واقعا میادین به دنبال کاهش مصرف بودند می‌توانستند با اهرم‌های تشویقی و تنبیهی مردم را به مصرف کیسه‌های پارچه‌ای و کاغذی تشویق کنند.

آخانی گفت: بطری‌های نوشابه‌ها و آب‌های معدنی نیز باید توسط شرکت‌های عرضه‌کننده جمع آوری شود تا محیط زیست شاهد این زباله نباشد.