کدخبر: ۱۰۲۱۴۰ لینک کوتاه

صادق خرازی:

نقد عملکرد مذاکره کنندگان جایز نیست

سفیر اسبق ایران در فرانسه با اشاره به تلاش های مذاکره کنندگان هسته ای کشور برای عادی سازی پرونده ایران گفت: تیم هسته ای جمهوری اسلامی ایران نه پدیدآورنده طرح پرونده هسته ای ایران در شورای امنیت بوده و نه در ایجاد آن دخالتی داشته است. تیم هسته ای دولت یازدهم وارث یک پدیده است؛ پدیده ایران گرفتار آمده در تحریم های شورای امنیت.

به گزارش اقتصاد نیوز،صادق خرازی در گفت و گو با هفته نامه تجارت فردا با بیان اینکه سقف و کف مذاکرات هسته‌ای ما به تایید عالی‌ترین سطوح تصمیم‌گیران نظام رسیده است ،اظهار داشت: اعضای تیم هسته‌ای ما پیش از شرکت در وین 6 از دیدگاه‌ها و منویات مقامات کشور نسبت به روند مذاکرات اطلاع یافته‌اند.

وی افزود: تیم هسته‌ای ایران متشکل از افراد خبره و قابلی است که از قدرت چانه‌زنی بالایی برخوردارند و باید به آنها اطمینان داشت. درست نیست مایی که اینجا نشسته‌ایم در مورد اختیارات و عملکرد آنها به اظهار نظر بپردازیم و نتیجه‌گیری کنیم.

سفیر سابق ایران در فرانسه تصریح کرد: مذاکره‌کنندگان ایران با در نظرگیری تمامی جوانب امر به طرح دیدگاه‌های خود می‌پردازند و ما نباید بدون اطلاع از جریان کلی مذاکرات در مورد زمان پنج یا 20‌ساله توافق جامع یا محدودیت‌هایی که در این خصوص احتمال پذیرش آن وجود دارد، اظهار نظر کنیم.

وی ادامه داد:آنچه در وین مطرح و پذیرفته می‌شود تابعی از رفتار مذاکره‌کنندگان و پذیرفتن واقعیت‌ها در دو سوی ماجراست. ما در مذاکرات یک اصول داریم و یک فروع. در اصول نمی‌توان مذاکره کرد اما در فروع امکان چانه‌زنی و مانور وجود دارد.

به گفته خرازی ما هم‌اکنون در شرایطی قرار داریم که باید با در نظرگیری وضعیت حاکم بر نظام بین‌الملل منویات و مطالبات خود را در مذاکرات هسته‌ای پیگیری کنیم؛ برخلاف اظهارات برخی از افراد که این مذاکرات را ناقض منافع ملی کشور می‌دانند، معتقدم این موقعیت نه‌تنها تهدیدکننده منافع ملی ما نیست بلکه به دلیل حرفه‌ای بودن آن نقطه عطفی در تاریخ دیپلماسی کشور قلمداد می‌شود.

وی افزود:این مذاکرات نقطه عطف ساختار و شاکله تحریم‌ها را بر هم می‌ریزد و محدودیت‌های اقتصادی ما را متوقف می‌کند.

سفیر اسبق ایران در فرانسه ادامه داد:اکنون چند ماهی است مذاکره و گفت‌وگو مهم‌ترین مدار و محور ایران و 1 + 5 شده است، نفس این اقدام تاثیر نقش مردم ایران در فرآیند سیکل سیاسی کشور را به خوبی نشان می‌دهد که مردم مهم‌ترین و کارآمدترین نقش را در ایجاد فضای موجود داشته‌اند‌.

وی گفت:از سوی دیگر تهدیدهای رژیم اسرائیل علیه ایران در طول سال جاری نه‌تنها عقیم ماند بلکه شواهد حاکی از آن است که سیاست تهدید نظامی ایران از سوی اسرائیل و حامیان نومحافظه‌کار آن رژیم در آمریکا بیش از آنکه از یک تصمیم حساب شده نشأت گرفته باشد حاکی از استیصال و سردرگمی صهیونیست‌هاست که با پدیده ایران مستقل و پیشرو در فن مخالف هستند.

خرازی معتقد است که کشورهای غربی به‌خوبی می‌دانند که شروع جنگ و ماجراجویی در دست آنهاست ولی زمان و چگونگی پایان آن به هیچ وجه در اختیار آنها نیست. استراتژیست‌های آمریکا و اسرائیل به خوبی بر این امر واقف‌اند که بسیار مشکل است که برای جنگ‌های امروز حد و مرز مشخص جغرافیایی تعیین و مکان‌هایی را به عنوان منطقه امن مشخص کرد.

وی یادآور شد: این واقعیت‌ها در نظرات تحلیلگران غربی و اسرائیلی که مخالف جنگ هستند به روشنی بیان شده است. متاسفانه سازمان‌های بین‌المللی در قبال تهدیدات اسرائیل علیه تاسیسات هسته‌ای ایران که همه آنها در چارچوب مقررات پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعالیت می‌کنند و بر اساس این مقررات مکان‌های حفاظت شده هستند، سکوت اختیار کرده‌اند.