کدخبر: ۱۰۲۲۰۱ لینک کوتاه

چوب حراج بر اموال مازاد بانک ها

رئیس کل بانک مرکزی در نامه ای در راستای تحقق سریع اهداف تعیین شده برای خروج از رکود و افزایش ظرفیت تسهیلات دهی بر مهلت یک ماهه تهیه جدول فروش اموال بانک ها تاکید کرده است.

به گزارش اقتصاد نیوز، رئیس کل بانک مرکزی با ارسال نامه‌ای به مدیران بانکی کشور بر تلاش آنها در جهت تجهیز هرچه بیشتر منابع به منظور ارتقاء ظرفیت تسهیلات‌دهی تاکید کرد.

این نامه که امروز در اغلب خبرگزاری ها منتشر شده حاوی نکات جالب توجهی است. در این نامه که ولی‌الله سیف  خطاب به مدیران بانکی و موسسات اعتباری نوشته به تشریح وضعیت فعلی اقتصاد، تورم و شرایط رکود پرداخته و خواستار تهیه جدول زمانبندی فروش سهام و شرکت‌های متعلق به بانک‌ها شده است.

رئیس کل بانک مرکزی در این نامه در راستای تحقق سریع اهداف تعیین شده برای خروج از رکود و افزایش ظرفیت تسهیلات‌دهی بر مهلت یک‌ماهه تهیه جدول فروش اموال بانک‌ها تاکید کرده است.

در بند الف این نامه نیز در اولویت اول بر فروش اموال بانک‌ها تاکید شده است.

بر این اساس در این بند به تلاش در جهت تجهیز هرچه بیشتر منابع در جهت ارتقاء ظرفیت تسهیلات‌دهی بانک‌ها اشاره و نوشته شده است: «بر این اساس لازم است بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ضمن تلاش بیشتر جهت تقویت منابع سپرده‌ای، ظرف مدت یک ماه نسبت به تهیه برنامه و جدول زمانی‌ مناسب جهت فروش سهام و شرکت‌های متعلق به خود در یک دوره سه ساله (هر سال حداقل یک سوم) و نیز فروش اموال منقول و غیرمنقول خود در دوره زمانی پنج ساله (هر سال حداقل 20 درصد)، جهت رسیدن به حدود مقرر اقدام کنند.»

البته در بندهای دیگر نامه بر راهکارهای دیگری در جهت تجهیز هرچه بیشتر منابع به منظور ارتقاء ظرفیت تسهیلات‌دهی و بر مواردی چون تعیین سیاست‌های اعتباری و اعطای تسهیلات، شرایط دریافت تسهیلات از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و نظارت اثربخش نسبت به فعالیت‌های واحدها و شعب در شرایط اقتصادی موجود تاکید شده است.

همزمان با انتشار این نامه از سوی بانک مرکزی صبح امروز در یک نشست خبری مدیرعامل بورس کالای ایران از آغاز فروش املاک مازاد بانک‌ها و اموال غیرمنقول آنها در بورس کالا در نیمه اول سال جاری خبر داد.

حسین پناهیان در جمع خبرنگاران در مورد برنامه بورس کالا برای فروش اموال مازاد بانک‌ها گفته است: این موضوع در حال پیگیری است، حدود دو هفته پیش در ستاد اقتصاد مقاومتی دولت در این زمینه بحث و بررسی هایی صورت گرفت و یکی از مصوبات این جلسه بوده تا بانکها از طریق بورس کالا املاک مازاد یا اموال غیرمنقول خود را عرضه کنند.

او حتی از مذاکره با بانک‌ها برای فروش اموال غیرمنقول خبر داده و تصریح کرده که بورس کالا پیگیری‌های خود را انجام می‌دهد تا بتواند به وعده خود مبنی بر اینکه املاک مازاد و اموال غیرمنقول بانک‌ها در نیمه اول سال 93 عرضه شود را محقق کند.

پناهیان افزود: بر این اساس با بانک‌ها مذاکراتی را انجام داده‌ایم، به طوری که با تمام بانک‌هایی که با بورس کالا در ارتباط بودند وارد مذاکره شده‌ایم. همچنین با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان هم مذاکراتی صورت گرفته است.

اگرچه رئیس کل بانک مرکزی مهلت یک ماهه تهیه جدول فروش اموال بانک‌ها را تعیین کرده است با وجود این، هنوز حجم و ارزش این املاک و اموال برای عرضه در بورس کالا مشخص نشده است.