کدخبر: ۱۰۲۲۱۷ لینک کوتاه

در تماس تلفنی با رییس جمهور چین مطرح شد

اوباما: ایران باید گام های اعتماد ساز بردارد

رییس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با همتای چینی خود مجددا خواهان برداشتن گام های اعتماد ساز از سوی ایران در زمینه برنامه های هسته ای شد.

به‌گزارش  اقتصاد نیوز و به نقل از پایگاه خبری «هندوستان بیرینس لاین»،«باراک اوباما»، رییس جمهور آمریکا با «ژی جی‌پینگ»، رییس جمهور چین تلفنی گفت‌و گو کرد.

بر پایه این گزارش، اوباما در این تماس تلفنی علاوه بر بحث در زمینه روابط دو جانبه خواهان تداوم همکاری پکن و واشنگتن در زمینه موضوع هسته‌ای ایران شد.

به گزارش فارس، وی در این تماس تلفنی بر «نیاز به گام برداشتن از سوی ایران جهت اطمینان بخشی به جامعه بین‌الملل در زمینه صلح آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ایش» تاکید کرد.

وی همچنین به هماهنگی و همکاری با چین در زمینه تعهدات کره شمالی در زمینه خلع سلاح هسته‌ای تاکید نمود.

این گزارش می‌افزاید: اوباما در خاتمه تماس تلفنی با رییس جمهور چین خواهان دیدار با جی‌پینگ در نوامبر سال جاری و در نشست سران «آپک» که در پکن برگزار می‌شود، شد.

گفتنی است که در حالی مذاکرات وین ۶ به اواسط زمان خود رسیده است که طرف غربی با فضا سازی و بهانه‌های واهی کماکان خواهان فشار بر ایران و مقصر نشان دادن جمهوری اسلامی در عدم حصول توافق احتمالی است. این در حالی است که وزیر خارجه ایران اشکارا چند بار تمایل تهران را در رفع تنش موجود و رسیدن به توافق منصفانه اعلام کرده است.