کدخبر: ۱۰۲۲۲۶ لینک کوتاه

پای پیمان های پولی به نفت باز شد

مبادلات نفتی ایران تغییر می کند

در حالی که به نظر می رسد ایران کماکان در حال انجام مراودات نفتی با شرکای سابق خود است، مدیر امور بین الملل شرکت نفت معتقد است که می توان از هر روشی از جمله پیمان های پولی یا تهاتر برای تامین نیازهای مالی داخلی استفاده کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم، مسئله تغییر تیپ قرارداد و شرکای نفتی ایران مطرح شد. در همان زمان هم بود که وزارت نفت مذاکراتی با غول‌های نفتی از جمله شل و توتال به صورت ضمنی انجام داده بود.

کمی بعد اما، این غول‌های نفتی به سمت پروژه‌های نفت و گاز دیگر کشورها از جمله قطر رفتند و مسئولان نفتی ایران نیز برنامه‌ریزی‌های خود را به سمت تداوم همکاری با شرکای سابق تغییر دادند.

این مسئله حتی در آمارهای رسمی نیز خود را نشان می‌دهد. طبق این آمارها، واردات نفت کره جنوبی از ایران بیش از دو برابر شده است. این یعنی بیشتر حجم صادرات نفت ایران مربوط به شرکای سابق است.

گمرک کره جنوبی در همین رابطه اعلام کرده که واردات نفت کره جنوبی از ایران در ژوئن امسال با رشد ۱۱۲ درصدی نسبت به ماه قبل از آن به ۱۴۶ هزار و ۶۷۶ بشکه در روز رسیده است.

در همین حال، صحبت‌هایی در خصوص باز شدن پای پیمان‌های پولی به مبادلات نفتی نیز مطرح شده است. محسن قمصری مدیر بین‌الملل شرکت نفت در این رابطه مطرح کرده است که اگر پولی می‌تواند جایگزین ارزهای جهان روا شود، باید در ابتدا منافع ملی را مد نظر قرار داد.

صحبت‌های وی در عین حال گریزی هم به مسئله تهاتر داشته است. به گفته وی، در قالب پیمان‌های پولی می‌توان تهاتر کالا انجام داد. در این میان، آخرین باری که مسئله تهاتر مطرح شده بود مربوط به روابط نفتی ایران و روسیه بود که صحبت از یک تهاتر 20 میلیارد دلاری بود.

همزمان، بانک مرکزی از تشکیل کارگروه پیمان‌های پولی دوجانبه خبر داده است.

مسئله پیمان‌های پولی اولین بار زمانی مطرح شد که در سال ۲۰۰۷ و به دلیل بحران مالی اروپا، کشورهایی که پیش از آن پول‌های رایج مانند دلار و یورو را در مبادلات خود داشتند، روش جدیدی را برگزیدند که به پیمان پولی دوجانبه معروف شده بود.