کدخبر: ۱۰۲۲۲۹ لینک کوتاه

رشد مصرف بنزین در بهار

هدفمندی هم افسار بنزین را نکشید

در حالی که به نظر می رسید افزایش قیمت بنزین در فاز دوم هدفمندی تاثیر خود را به صورت کاهش مصرف نشان دهد، مقایسه مصرف بنزین در فصل بهار سال ۹۳ در مقایسه با سال گذشته این مسئله را رد می کند.

به گزارش اقتصادنیوز، هربار که صحبت از هدفمندی می‌شود، پای افزایش قیمت بنزین و مسئله کنترل مصرف نیز به میان می‌آید. دولت‌های گذشته نیز همواره در تلاش بودند تا با افزایش قیمت سوخت به ویژه بنزین، مصرف روزافزون آن را کنترل کنند؛ مسئله‌ای که در فاز اول هدفمندی محقق نشد و انتقادهای فراوانی را به دنبال داشت.

در فاز اول هدفمندی، مسئله کنترل قاچاق سوخت به خارج از مرزها نیز مطرح شده بود که در نهایت طبق صحبت‌هایی که وزیر وقت آن زمان مطرح کرده بود مشخص شد که این افزایش قیمت تاثیری در کنترل قاچاق نداشته است.

در فاز دوم هدفمندی نیز وضع به همین صورت بود. دولت به بهانه کنترل مصرف، قیمت را بالا برد. در این میان، بعد از گذشت دو ماه از اجرای فاز دوم هدفمندی، آمارها نشان می‌دهند که این افزایش قیمت، به مانند فاز اول هدفمندی تاثیری در کنترل مصرف بنزین نداشته است.

بر این اساس، مقایسه آمار مصرف بنزین در فصل بهار سال 93 با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که افزایش قیمت‌ها نتوانسته میزان مصرف بنزین را کاهش دهد، اما تاثیر مثبتی در کاهش مصرف گازوییل داشته است.

چندی پیش نیز داوود عربعلی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی این مسئله را تایید کرده بود که اجرای فاز دوم هدفمندی و افزایش قیمت، تاثیری در کنترل مصرف بنزین که روز به روز بیشتر هم می‌شود، نداشته است.طبق صحبت‌های این مقام مسئول، پیش از اجرای فاز دوم هدفمندی نیز در نخستین ماه از فصل بهار سال 93 به طور میانگین روزانه 73.9 میلیون لیتر بنزین مصرف شده بود، در حالی که در مدت مشابه سال 92 به طور میانگین روزانه 68.3 میلیون لیتر بنزین مصرف شده بود.

همچنین طبق سخنان عربعلی در خرداد ماه سال 93 نیز به طور میانگین روزانه 69.4 میلیون لیتر بنزین مصرف شده که نسبت به مدت مشابه سال 92 رشد 4.3 درصدی داشته است.