کدخبر: ۱۰۲۲۳۶ لینک کوتاه

دماسنج به نیمه کانال ۷۳ هزار واحدی نزدیک شد

ادامه رشد ملایم شاخص بورس

در معاملات امروز (سه شنبه) شاخص بورس به ۷۳ هزار و ۴۵۷ واحد و ارزش روز بازار به بیش از ۳۴۵ هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش اقتصاد نیوز، شاخص بورس در یک روز مانده به پایان معاملات هفته جاری به رشد مثبت خود ادامه دارد و با افزایش 110 واحدی به نزدیک نیمه کانال 73 هزار واحدی رسید.

شاخص بورس در حالی به رشد ملایم خود ادامه داد که در بازار امروز(سه‌شنبه) بازیگران اصلی در گروه‌های پتروشیمی و پالایشی که بیشترین تاثیر مثبت در روزهای گذشته بر شاخص را داشتند، جای خود را به شرکت ملی صنایع مس ایران و بانک ملت دادند.

به‌طوریکه در پایان معاملات امروز شرکت پالایش نفت بندرعباس با 68 واحد ریزش بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص برجای گذاشتند. این درحالی بود که نماد «شبندر» در اغلب روزهای قبل بیشترین تاثیر مثبت بر رشد شاخص را داشت.

بدین ترتیب در معاملات امروز پس از شرکت پالایش نفت بندرعباس، شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی، پتروشیمی خارک، گسترش نفت و گاز پارسیان، پتروشیمی شازند و سرمایه‌گذاری غدیر بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص گذاشتند.

این در حالی بود که پس از مدت‌ها شرکت ملی مس به جمع بزرگان بازار پیوست. براین اساس بازگشایی معاملات نماد «فملی» در محدوده مثبت قیمتی در گروه فلزات اساسی با اقبال مواجه شد. براین اساس «فملی» با 61 واحد رشد مثبت به لیدر بازار امروز تبدیل شد.

پس از آن نیز بانک ملت، صنایع شیمیایی، توسعه معادن و فلزات، گروه مپنا و ارتباطات سیار ضمن افزایش قیمت بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در روز گذشته شرکت ایران خودرو یکی از تاثیرگذاران بر رشد مثبت شاخص بود و پیش‌بینی می‌شد با توجه به بیشترین تقاضای خریدی که برخوردار شده بود امروز نیز به این روند ادامه دهد اما در ابتدای معاملات امروز نماد آن متوقف شد.

در حالی که علت توقف نماد ایران خودرو هنوز مشخص نشده است، پیش‌بینی می‌شود علت توقف نماد این شرکت اعلام تعدیل مثبت سود هر سهم ایران خودرو باشد. به همین جهت ناظر معاملات در دقایق ابتدایی معاملات امروز نماد این شرکت خودروسازی را به دلیل تعدیل پیش‌بینی سود و بررسی اطلاعات متوقف کرد.

توقف نماد ایران خودرو در حالی صورت می‌گیرد که در معاملات امروز بازار همانند روز گذشته شرکت‌های خودرویی مورد اقبال بازار قرار گرفتند و از صف‌های خرید برخوردار شدند. به‌طوری‌که نمادهای «خپارس»، «خاور» و «خزامیا» در محدوده مثبت قیمتی بازگشایی شدند و همگی صف خرید را تجربه کردند.

در مجموع در معاملات امروز بازار شاخص به ۷۳ هزار و  ۴۵۷واحد و ارزش روز بازار نیز به بیش از 345 هزار میلیارد تومان رسید.