کدخبر: ۱۰۲۲۸۰ لینک کوتاه

تکیلف جدید بانک ها

فرمان تسهیلات دهی حداکثری صادر شد

رئیس کل بانک مرکزی از تکلیف جدید بانک ها مبنی بر حداکثرسازی میزان تسهیلات نظام بانکی خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز، پس از اعلام فروش امواد مازاد بانک‌ها این بار رئیس کل بانک مرکزی از حداکثرسازی میزان تسهیلات نظام بانکی خبر داده است.

ولی‌الله سیف امروز در حاشیه نشست هیات دولت گفت: برای حداکثرسازی میزان تسهیلات نظام بانکی اقداماتی را به بانک‌ها تکلیف کرده‌ایم، از جمله خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری در مواردی که از حد نصاب تجاوز شده است.

آن طور که ایسنا گزارش داده، سیف در رابطه با عملکرد بسته خروج از رکود اظهار کرد: زمانی می‌توانیم به اهداف پیش‌بینی شده در بسته خروج از تورم دست یابیم که از منابع محدود استفاده بهینه کنیم و در این ارتباط باید اولویت‌بندی لازم در مورد تسهیلات مربوط به بخش تأمین سرمایه در گردش انجام و مشخص شود حداکثر حجم تسهیلاتی که نظام بانکی می‌تواند جهت رونق بحث اقتصادی پرداخت کند چه میزان است.

سیف در جواب پرسش دیگری در مورد افزایش نرخ تسهیلات بانکی اظهار کرد: براساس مصوبه شورای پول و اعتبار که نرخ سود سپرده‌ها را متعادل کرد، مطابق توضیحات قبلی کاهش عمده‌ای در نرخ سود سپرده‌ها ایجاد نکرده‌ایم که کار درستی هم نیست.

وی خاطرنشان کرد: در نظام بانکی ذینفعانی وجود دارند که باید بین آن‌ها عدالت نسبی رعایت شود. پس وقتی تورم کاهش می‌یابد سپرده‌گذار انتظار دارد که نظام بانکی قدرت خریدش را حفظ کند و متناسب با حفظ قدرت خرید، نرخ تسهیلات نرخی مشخص خواهد بود و به نظر می‌رسد الان نرخ تعادلی در این رابطه وجود دارد و ما 22 درصد برای سپرده‌های سرمایه‌گذاری درنظر گرفته‌ایم و برای تسهیلات هم حدود 25 تا 26 درصد اعمال می‌شود.