کدخبر: ۱۰۲۲۸۷ لینک کوتاه

بحث بر سر روش تمدید توافق ژنو ادامه دارد

تمدید چهارماهه مذاکرات ایران و ۱+۵

گزارش های رسانه ای از تمدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ تا سوم آذرماه (۲۴ نوامبر) حکایت دارد و برخی مقامات ایرانی نیز تلویحا این موضوع را تایید کرده اند.

به گزارش اقتصادنیوز، بر پایه توافق ژنو که سوم آذرماه پارسال به امضای وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 رسید، مدت زمان رسیدن به توافق نهایی حداکثر یک سال پیش بینی شده بود و اکنون به نظر می رسد با طولانی شدن گفتگوهای وین 6، دو طرف به این نتیجه رسیده اند که این مذاکرات را تا پایان مهلت یادشده (سوم آذرماه) تمدید کنند.

بر این اساس، آن گونه که ایرنا به نقل از یک دیپلمات ایرانی نوشته است، دور ششم مذاکرات وین پس از بیش دو هفته، روز جمعه (امروز) متوقف می شود و گفتگوهای ایران و گروه 1+ 5 به منظور نگارش متن توافق جامع برای چند ماه دیگر تمدید می شود.

ایسنا هم گزارش داده که گفت‌وگوهای معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا درباره چگونگی تمدید مذاکرات صبح جمعه (امروز) ادامه می‌یابد.

ظریف: باید روش تمدید مذاکرات را تعیین کنیم

عصر پنجشنبه محمدجواد ظریف پس از دیدار با کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: در حال حاضر در شرایطی هستیم که در همه زمینه ها صحبت و کار شده و در واقع فکر اساسی شروع شده اما هنوز به نتیجه قطعی و نهایی نرسیده ایم .

رییس دستگاه دیپلماسی ایران اضافه کرد: آنچه می شد بدون توافق های سیاسی و دستیابی به فهم مشترک تدوین کرد، انجام شده و حالا نیاز به آن فهم مشترک است و شاید به همین دلیل است که نیاز به تمدید مذاکرات باشد.

ظریف افزود:من در صحبت های قبلی خود هم، بارها گفته ام که توافق ژنو برای رسیدن به راه حل نهایی به ما یکسال فرصت می دهد و ما فقط باید این مرحله مقدماتی را تمدید کنیم که در حال حاضر نیز صحبت ها درمورد آن در حال انجام است.

وی در عین حال کارهای انجام شده در مذاکرات را خوب توصیف کرد و افزود: البته توقع داشتیم با وجود یک اراده سیاسی در طرف مقابل، کار بهتری شکل بگیرد اما متاسفانه هنوز کار زیادی داریم ولی این بدان معنا هم نیست که مشکلات غیرقابل رفع باشد.

ظریف ادامه داد: احساس من این است که طرف مقابل برای اینکه چگونه به هدف مورد نظر دست یابیم ، یک دیدگاه جدیدی داشته باشد زیرا حرف ها و بحث های خوبی در چند روز گذشته بخصوص در حضور وزیران امور خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی مطرح شد.

وزیر امور خارجه درخصوص مدت زمان تمدید احتمالی مذاکرات ایران و 1+5،گفت:این زمان تقربیا مشخص است و براساس توافق ژنو تا 24 نوامبر (سوم آذرماه) خواهد بود. فقط نیاز است که در مذاکرات به این نتیجه برسیم که نیاز به تمدید مذاکرات داریم و اینکه روش تمدید را اعلام کنیم .

ظریف در پایان افزود: ما نمی خواهیم مذاکراتی را تمدید کنیم که دوباره 10روز مانده به پایان مهلت برگردیم و در شرایط تنگنای زمانی مذاکره کنیم بلکه می خواهیم از الان تا پایان، زمان بندی مذاکرات تا آذرماه را طراحی کنیم که انشا الله برای رسیدن به توافق نهایی مورد استفاده قرار بگیرد.

عراقچی: امیدوارم روز جمعه به نتیجه برسیم

همچنین عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران در گفت وگو با واحد مرکزی خبر در وین گفت: با توجه به اینکه مذاکرات پیشرفت خوبی داشت، ولی به زمان بیشتری نیاز دارد برای اینکه به جمع بندی نهایی برسد.

این عضو ارشد مذاکره کننده تیم هسته ای ایران گفت:تصمیم براین شد که مذاکرات برای مدتی ادامه پیدا کند و این لازمه اش این است که آن گام اول توافق ژنو هم ادامه پیدا کند، چون مهلت اولیه آن توافق روز 29 تیرماه تمام می شود.

عراقچی گفت: الان در خصوص تمدید آن گام کار می کنیم؛ چون یکسری شرایطی هست که باید ان تنظیم شود و امیدوار هستم ظرف روز جمعه بتوانیم این کار را انجام دهیم.