کدخبر: ۱۰۲۳۰۲ لینک کوتاه

پیشنهاد جدید ایران برای همکاری گازی با پاکستان

خط لوله صلح به دنبال دلال

در حالی که گره ۲۵ ساله مذاکرات خط لوله صلح هنوز هم به سرانجام مشخصی نرسیده، یکی از مسئولان دولتی از پیشنهادی خبر داده که در صورت اجرا، یک شرکت ثالث، گاز ایران را به پاکستان می فروشد.

به گزارش «اقتصادنیوز»، چندی پیش خبری منتشر شد که نشان می‌داد هند و پاکستان در حال همکاری دو جانبه با یکدیگر هستند تا بتوانند یک همکاری گازی را آغاز کنند.

این در حالی است که صادرات گاز ایران به پاکستان از یک دهه قبل‌تر مطرح شده بود. هرچند که در آن زمان هند به دلیل اختلافاتی که با پاکستان داشت، از قرارداد کنار رفت تا مذاکرات میان ایران و پاکستان ادامه پیدا کند.

طبق آنچه که در خرداد ماه سال 88 توافق شد، باید اولین جریان گازی ایران به پاکستان تا 31 ماه دسامبر سال جاری میلادی برقرار شود. با این حال، هنوز هم مذاکرات دوجانبه میان ایران و پاکستان به نتیجه مشخصی نرسیده است. تا جایی که حتی برخی مذاکرات صورت گرفته در دولت دهم، مورد موافقت دولت یازدهم قرار نگرفت.

خط لوله صلح خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان است که براساس تفاهم‌های انجام شده، ایران متعهد می‌شود که تا مدت ۲۵ سال، گاز خود را با قیمت توافقی به هند و پاکستان بفروشد. بسیاری از کارشناسان این مسیر را اقتصادی‎ترین روش تامین انرژی شبه قاره هند می‌دانند.

طبق اطلاعات اولیه این قرارداد، قرار است که با تکمیل این طرح، روزانه ۱۵۰ میلیون متر مکعب گاز ایران به هند و پاکستان صادر می‌شود که ۹۰ میلیون متر مکعب آن برای هند و ۶۰ میلیون متر مکعب آن برای پاکستان در نظر گرفته شده است.

در این میان اما با بالا گرفتن اختلاف‌ها، هر بار راه‌کاری برای رسیدن به نتیجه عنوان می‌شود. برهمین اساس  ایسنا گزارش داده که طبق گفته معاون بین‌الملل وزیر نفت، این احتمال وجود دارد که یک شرکت ثالث اعلام موجودیت کرده و گاز ایران را به پاکستان صادر کند.

همزمان، وزیر نفت پاکستان عنوان کرده است که ایران درخواست اسلام‌آباد برای به تاخیرانداختن جریمه خط لوله صلح را نپذیرفته است.

شاهد خاقان عباسی در این رابطه عنوان کرده است که پاکستان حدود شش ماه پیش درخواستی مبنی بر استناد به بندهای مربوط به حوادث غیرقابل پیشگیری با توجه به تحریم‌های آمریکا که اسلام آباد را از آغاز احداث خط لوله باز داشته، به ایران ارسال کرده است. پاکستان نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی و کنسرسیوم شرکت های خارجی است و این بیشتر به علت محدودیت‌های مالی است.