کدخبر: ۱۰۲۳۰۵ لینک کوتاه

در پی سقوط هواپیمای مالزی اعلام شد

 آماده باش سازمان هواپیمایی ایران

پس از سقوط مشکوک یک هواپیمای مالزی در نزدیکی مرز اوکراین با روسیه، سازمان هواپیمایی ایران به شرکت های هواپیمایی که قصد عبور از شرق اوکراین را دارند، هشدار و از اعلام آمادگی ایران برای پذیرش پروازهای عبوری خبر داده است.

به گزارش " اقتصاد نیوز"‌ همچون همه مسافران سراسر دنیا، مسافران این پرواز هم بلیت گرفتند، به فرودگاه رفتند و عازم سفر شدند، اما نمی‌دانستند چه بلایی برسرشان می‌آید . فقط چند دقیقه از پروازشان گذشته بود که هواپیما با دلایل مشکوکی سقوط کرد و همه 300 نفر داخل هواپیما کشته شدند.

فقط پنج ماه از مفقودشدن هواییمای پرواز MH370در مالزی گذشته و هنوز وضعیت آن‌ تعیین تکلیف نشده است. درحالی که هنوز خانواده‌های مفقودشدگان پرواز قبلی در شوک حادثه قبلی بودند، خبر سقوط دیگری به گوش رسید.

پنج‌شنبه شب خبر سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی با 280 مسافر و 15 خدمه پروازی در نزدیکی مرز اوکراین با روسیه شنیده شد. در این حادثه همه سرنشینان کشته شدند.

در این میان هنوز پیگیری مفقود شدن هواپیمای پرواز «MH370» متعلق به خطوط هوایی مالزی هنوز پایان نرسیده‌است که سقوط دیگری رخ داد. در فاصله کمتر از شش ماه یک خط هوایی با دو بدشانسی مواجه شد، بدشانسی که برخی آن را سال سیاه خطوط هوایی مالزی می‌نامند .

واکنش ایران
با سقوط هواپیمای مالزی در آسمان اوکراین، نگرانی‌ها از پروازهای خطوط هواپیمایی مالزی بیشتر شد. در همین میان ایران نیز واکنش‌هایی را نشان داده است. طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری ،در پی وضعیت نامناسب خطوط هوائی کشور اوکراین، معاون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری به شرکت‌های هواپیمایی که قصد عبور از شرق این کشور را دارند، هشدار داده است.

بر این اساس، حمید حبیبی اظهار کرده است: در پی سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ 777 مالزی در مرز اوکراین و روسیه و به‌دنبال آن گمانه‌زنی بر سر علت سقوط سانحه و وضعیت نامناسب خطوط هوائی اوکراین، سازمان هواپیمایی کشوری به شرکت‌های هواپیمایی داخلی که قصد عبور از شرق این کشور را دارند، هشدار داده است.

معاون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی ایران همچنین از اعلام آمادگی ایران برای پذیرش پروازهای عبوری خبر داد.

حمید حبیبی در این باره گفته است: در پی سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ 777 مالزی در مرز اوکراین و روسیه و به دنبال آن وضعیت نامناسب خطوط هوایی این کشور و به درخواست سازمان بین المللی هوانوردی (ایکائو)، ایران آمادگی خود را برای پذیرش پروازهای عبوری که قصد تغییر مسیر و استفاده از فضای ایران را دارند، اعلام کرد.

جزئیات سقوط هواپیمای مالزی 
بنا بر اعلام هواپیمایی مالزی، ملیت‌های 294 تن از 298 سرنشین این هواپیمای مسافربری مشخص شده و تلاش‌ها برای تعیین ملیت چهار سرنشین دیگر ادامه دارد.

 اغلب مسافران این هواپیما شهروندان هلندی بودند.گفته می‌شود اغلب مسافران عازم بیستمین کنفرانس بین‌المللی ایدز در شهر ملبورن استرالیا بوده‌اند. با گذشت دو روز از حادثه بر سر علت سقوط این هواپیما اختلاف نظر وجود دارد اما مقامات آمریکایی و اوکراینی تائید کرده‌اند که هواپیما توسط یک موشک زمین به هوا ساقط شده است. منابع خبری اعلام کرده‌اند که هواپیما در منطقه مورد مناقشه روسیه و اوکراین سقوط کرده است و دولت اوکراین جدایی طلبان حامی روسیه را عامل این حادثه می‌دانند.

وزارت کشور اوکراین با تایید خبر سقوط این هواپیما گفته که هواپیما با موشک "بوک" و در ارتفاع 10 هزار متری و در آسمان شهر "تورز" هدف گرفته شده و در 80 کیلومتری دونتسک سقوط کرده است.

در همین حال پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین این حادثه را حمله‌ای تروریستی خواند و اعلام کرد که پس از هدف گرفته شدن دو هواپیمای An-26 و Su-25 اوکراین از خاک روسیه، این سومین حادثه تراژیک در چند روز اخیر است.