کدخبر: ۱۰۲۳۲۲ لینک کوتاه

رویترز گزارش داد

اشتون تا پایان مذاکرات سرپرست ۱+۵ است

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی اعلام کرد: قدرت های جهانی از کاترین اشتون می خواهند که در طول چهار ماه آینده به سرپرستی مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ ادامه دهد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایسنا، این دیپلمات غربی چند ساعت پس از اعلام تصمیم ایران و قدرت‌های جهانی برای تمدید مذاکرات هسته‌ای پس از آنکه نتوانستند در ضرب‌الاجل 20 ژوئیه به توافق نهایی برسند، گفت که قدرت‌های جهانی از کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انتظار دارند تا در طول تمدید این مذاکرات به وظایف پیشین خود بهرغم پایان دوره کاری‌اش ادامه دهد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، دوره فعالیت خانم اشتون به عنوان مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اکتبر 2014 یعنی پیش از 24 نوامبر، پایان چهار ماه تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران پایان می‌یابد اما این دیپلمات غربی گفت که خواست واضح این کشورها این است که خانم اشتون تا به نتیجه رسیدن این مذاکرات به کار خود ادامه دهد.

کاترین اشتون که هم‌اکنون 58ساله است از چهار سال گذشته تاکنون به عنوان مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا فعالیت کرده که هماهنگ کردن مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 وظایفش را شامل می‌شود. نقش او ایجاب می‌کند تا اشتون با آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان برای اتخاذ یک موضع واحد در مذاکرات هسته‌ای ایران تلاش کند.

به طور قطع این تهران و واشنگتن هستند که باید تعیین کنند توافقی صورت خواهد گرفت یا نه؟ اما تلاش‌های خانم اشتون در این مذاکرات سربلندی برای او در پی داشته و مخالفان او را ساکت کرده است.

گفته می‌شود او توانسته است اعتماد طرف ایرانی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران را جلب کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ضمن تحسین تلاش‌های خانم اشتون در وین پایتخت اتریش در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران، گفت که معاونت خانم اشتون و تیمش در مذاکرات عالی و خستگی‌ناپذیر بود.