کدخبر: ۱۰۲۳۲۵ لینک کوتاه

تثبیت رتبه ایران در تولید اوپک

در حالی که پیش از این گزارش های ماهانه اوپک حاکی از رسیدن ایران به رتبه پنجم در تولید نفت بود، گزارش سالانه این سازمان از سال ۲۰۱۳ نیز همین رتبه را تایید کرده و نشان می دهد که ایران رتبه خود را ارتقا نداده است.

به گزارش «اقتصادنیوز»، تازه‌ترین گزارش اوپک از کاهش 42درصدی صادرات نفت خام توسط ایران در سال 2013 حکایت دارد. با این حال، ایران در تولید نفت کماکان در رتبه پنجم مانده است.

بر همین اساس ایران در سه سال گذشته روزانه بیش از 3.5 میلیون بشکه نفت تولید کرده که این شاخص در سال 2013 معادل 3.575 میلیون بشکه بوده است.

پیش از این وزیر نفت دولت یازدهم اعلام کرده بود که ایران ظرفیت تولید چهار میلیون بشکه نفت در روز را دارد. این عدد در ابتدای دولت یازدهم نیز عنوان شده بود. بر این اساس، بیژن زنگنه اعلام کرده بود که ایران در انتهای دولت یازدهم تولیدی معادل چهار میلیون بشکه در روز را تجربه خواهد کرد.

چندی قبل نیز گزارش‌های بی‌پی نشان می‌داد که تولید نفت ایران در سال 2013 نسبت به سال قبل از آن کاهش روزانه 190 هزار بشکه در روز را تجربه کرده است.

از سوی دیگر، در بخش دیگر گزارش اوپک، اشاره شده است که ایران در سال 2013، با افزایش 500 میلیون بشکه‌ای ذخایر نفتی روبهرو بوده و در این میان توانسته رتبه سوم ذخایر نفت دنیا را به خود اختصاص دهد.

رتبه پنجم ایران در تولید نفت اوپک در حالی است که ایران در ماه ژوئن سال 2012 دومین تولیدکننده بزرگ اوپک بود اما مدتی بعد رتبه خود را از دست داد و به رده چهارم نزول کرد. این کاهش رتبه در ماه‌های اخیر نیز ادامه داشت؛ تا جایی که اوپک در گزارش ماهانه خود رتبه پنجم را برای تولید نفت ایران اعلام کرده بود.