کدخبر: ۱۰۲۳۳۵ لینک کوتاه

متقاضیان با سرمایه گذاری صاحب خانه می شوند

وام های ۸۰ میلیونی مسکن در راه اند 

چند ماه پس از اعلام وعده وزارت راه و شهرسازی مبنی بر ایجاد صندوق های سرمایه گذاری مسکن، در نهایت مشاور وزیر راه و شهرسازی از راه اندازی این صندوق با وام ۶۰ تا ۸۰ میلیون تومانی مسکن در مراحل نهایی خبر داد و جزئیات آن را اعلام کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز ، حسین عبده تبریزی در رابطه‌ با زمان راه‌اندازی صندوق پس‌انداز خرید مسکن به عنوان جایگزین اوراق تسهیلات فرابورس اعلام کرده است که این صندوق با هدف پرداخت 60 تا 80 میلیون تومان وام در مراحل نهایی راه‌اندازی قرار دارد.

وی در این باره به فارس گفته است: تاکنون چند صندوق‌ زمین‌وساختمان مجوز گرفته  و با توجه به طی مراحل اجرایی، هرچه زودتر راه‌اندازی خواهد شد. این صندوق در هشت ماه جلسه با بانک مرکزی در مرحله نهایی راه‌اندازی قرار دارد.

این عضو شورایعالی بورس درباره جزئیات این صندوق گفته است که این صندوق پس‌اندازهای مردم را جمع‌آوری می‌کند و پس از گذشت دوره ماهانه لازم، تسهیلات پرداخت می‌کند. به گفته وی، پیش‌بینی شده است 60 تا 80 میلیون تومان وام  توسط این صندوق به متقاضیان پرداخت شود.

شرایط صندوق بهتر از تسهیلات بانکی است؟
در حال حاضر بابت هر ورقه اوراق تسهیلات خرید مسکن هزینه‌ای بیش از 93 هزار تومان باید پرداخته شود، یعنی برای دریافت 45 میلیون تومان وام، 90 اوراق هر کدام به ارزش بیش از 93 هزار تومان در مجموع حدود 8.4 میلیون تومان تهیه می‌شود.

در نهایت با احتساب هزینه‌های جانبی دریافت وام از بانک مسکن وامی بیش از 36 میلیون تومان نصیب متقاضی خواهد شد که نسبت به سایر روش‌های دریافت وام از بانک‌های دیگر هزینه‌بر  است.

با وجود این، پس از راه‌اندازی صندوق پس انداز نیاز عمده‌ متقاضیان در مورد دریافت تسهیلات بلندمدت برطرف شده و تقاضا از اوراق تسهیلات خرید مسکن فرابورس به این صندوق سرازیر خواهد شد.

داستان ایجاد صندوق‌های مسکن از کجا آغاز شد؟
تقریبا سه ماه از روی کار آمدن دولت یازدهم گذشته بود که وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه نظارت مستقیمی بر بازار مسکن ندارد، اعلام کرد که راه‌های مختلفی برای بهبود بازار در نظر گرفته شود.

به گفته وی ایجاد بازار رهن ثانویه ، تسهیلات بانکی و صندوق‌های مسکن هر یک می‌توانند کمک کننده خرید مسکن باشند. آخوندی بیش از هر چیز بر وجود پس‌انداز برای خرید مسکن اشاره کرد و گفت که باید فکر غلط خرید خانه با دو،‌سه میلیون تومان را فراموش کرد.

در همین زمان نیز مشاور وزیر را ه و شهرسازی از ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مسکن به شرط همکاری شورای پول و اعتبارخبر داد.

حسین عبده تبریزی در آذر ماه سال گذشته اعلام کرد که تعیین تکلیف این صندوق‌ها تا پایان سال انجام می‌شود. اما به نظر می‌رسد دولت و بانک مرکزی اندکی زمان لازم داشت تا راه‌اندازی صندوق‌ها انجام شود .

در حال حاضر گفته می‌شود وزارت راه و شهرسازی منتظر توافق بانک‌ها بوده‌ است.

به گزارش اقتصاد نیوز، از نگاه برخی کارشناسان وجود صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق املاک و مستغلات مسکن و اوراق رهن ثانویه هر یک به تنهایی می‌تواند به تقویت برابری عرضه و تقاضا در این بخش کمک کند و این در شرایطی است که بخش خصوصی و دولتی با یکدیگر همراه شوند.

حال این بازار اقتصادی که گفته می‌شود 30 درصد سهم اقتصاد کشور را هم به خود اختصاص داده منتظر اتفاقات خوب است تا نه‌تنها این بازار را با رونق معاملات همراه کند بلکه حرکت به سمت ثبات قیمت‌ها و راضی بودن خریداران و فروشندگان را نیز در بر داشته باشد.