کدخبر: ۱۰۲۳۵۲ لینک کوتاه

کشف یک معدن سنگ عقیق

فرماندار شهرستان بوانات استان فارس از کشف یک معدن سنگ عقیق با ظرفیت قابل توجهی در ۴۰ کیلومتری جنوب شهر بوانات خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، فرماندار شهرستان بوانات استان فارس گفت: در این معدن سنگ‌هایی با 10 نوع رنگ شناسایی شده و این معدن یک گستره 316هکتاری را شامل می‌شود که حجم قابل توجهی از این سنگ نیمه قیمتی را می‌تواند در خود ذخیره داشته باشد.

اسداللهی بهره‌برداری از این معدن را در ایجاد فرصت‌های مختلف شغلی موثر دانست و افزود: در این معدن تعداد قابل توجهی از نیروهای بومی و غیر بومی می‌توانند مشغول به کار شوند.

آن طور که او به ایرنا گفته، محدوده معدن یاد شده در سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس به ثبت رسیده و هم اکنون نیز مراحل قانونی برای اخذ پروانه بهره‌برداری در دست انجام است.

به گفته فرماندار شهرستان بوانات استان فارس، با هدف جلوگیری ازخام‌فروشی سنگ‌های استخراجی، یک دوره کلاس‌های گوهرتراشی نیز برای علاقه‌مندان به فعالیت در این معدن برپا خواهد شد تا سنگ‌ها به شکل فرآوری شده و با ارزش افزوده بیشتری وارد بازار شود.

بر اساس این گزارش، عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است که بیشتر از سنگ یمانی تشکیل شده و ترکیب شیمیایی آن 100 درصد  سیلیس است و گاهی عناصری نظیر Mg، Ca، Ni، Cr هم در کنار آن قرار می‌گیرد.

در این گزاش آمده است، ویژگی عقیق ریزدانه بودن، روشنی و درخشندگی آن و بهترین آن سرخ، زرد و سفید است و گونه‌ای از این سنگ که ذرات فراوان میکا دارد و براق است دلربا نامیده می‌شود.

شهرستان بوانات در فاصله 230کیلومتری شمال شرق شیراز واقع شده است.