کدخبر: ۱۰۲۴۲۲ لینک کوتاه

در مجامع ایران خودرو و سایپا چه گذشت

سهامداران غول های خودروسازی بی سود ماندند

غول های خودروسازی ایران در مجمع سالیانه خود به دلیل زیان انباشته شده در سال قبل سودی برای تقسیم بین سهامداران نداشتند.

به گزارش اقتصاد نیوز، مجمع عمومی عادی سالانه شرکت ایران خودرو امروز (سه شنبه ) در محل سالن کنفرانس شرکت ساپکو برگزار شد اما در این مجمع ایران خودرو به دلیل زیان انباشته شرکت در سال ۹۲ سودی برای تقسیم نداشت.

ایران خودرو به دلیل زیاندهی سودی برای تقسیم نداشت و این درحالی بود که در سه ماهه ابتدایی سال جاری این شرکت توانست سود 16 تومانی محقق کند.

مجمع ایران خودرو که با حضور اکثریت اعضا برگزار شده بود مدیر عامل ایران خودرو از هدف‌گذاری سال 93 برای تولید 2700 دستگاه خودرو در روز خبر داد. با این حال هاشم یکه‌زارع، مدیر عامل خودرو تاکید کرد که در حال حاضر تولید روزانه 2300 دستگاه است.

او همچنین با اشاره به رکورد تولید خودرو در سال‌های قبل گفت: هدف‌گذاری اگرچه در سنوات قبل 2700 دستگاه بوده اما نه خودروی کامل، اما عدد فعلی خودروی کامل است.

بنابر گزارش سنا برخی نکاتی مهمی که در مجمع ایران خودرو مطرح شد این است؛

- از سال 93 اجازه تولید خودرو ناقص داده نمی‌شود.
-هیات مدیره اجازه تاسیس هیچ سایت جدیدی نخواهد داد، مدیر عامل اعتقاد دارد تنها در صورتی اجازه تاسیس سایت جدید باید تاسیس شود که مازاد تقاضا وجود داشته باشد که این نکته در سنوات قبل نادیده گرفته شده است.
-100 پروژه کیفی تعریف شده که با اجرای آنها میزان رضایت مشتری به بالای 80 درصد خواهد رسید.
- آمار تولید تیرماه 53 هزار دستگاه،هدف‌گذاری سال 93 معادل 60 هزار دستگاه است.
-بودجه اصلاحی سال 93 با 480 هزار دستگاه در حال تهیه است.
- محصولات جدید با همکاری دانگ فنگ چین در راه است.

به گزارش اقتصاد نیوز، ایران خودرو در حالی در بین سهامداران خود سودی تقسیم نکرد دیگر رقیب آن شرکت خودرو سازی سایپا نیز در مجمع خود نیز به همین علت زیاندهی سودی تقسیم نکرد.

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام گروه خودروسازی سایپا نیز امروز با حضور اکثریت سهامداران برگزار شد. در این مجمع به دلیل زیان انباشته شرکت سودی برای تقسیم نداشت.

این مجمع با افزایش سرمایه شرکت به میزان 67.7 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها موافقت کرد که با احتساب این افزایش سرمایه سایپا 1750 میلیارد تومانی شد.